Էդուարդ Թոփչյան. Երաժշտական աշխարհում Հայաստանին արդեն գիտեն, բայց մեզ էլի ծանր աշխատանք է սպասվում
«Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնի մեկնարկը հուլիսի 4-ին տրվեց Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համերգով՝ դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ։ Panorama.am-ին մաեստրո Թոփչյանն ասաց, որ բարձր է գնահատում «Արմենիա» մրցույթ-փառատոնի կազմակերպիչների, մասնավորապես, Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ համագործակցությունը։
«Մենք Սերգեյ Սմբատյանի հետ արել ենք այն, ինչ պետք է վաղուց անեինք՝ միասին լինեինք։ Ես շատ ուրախ եմ դրա համար, և այսուհետև այդպես էլ շարունակվելու է։ Մենք շատ ծրագրեր ունենք, բազմաթիվ հարցերի ու անելիքների մասին ենք խորհում, ու դա հրաշալի է։ Մտածում ենք ապագա հայ երաժիշտների, կրթական որակի մասին։ Կողք-կողքի շատ հեշտ ու ավելի ամուր է, և կարծում եմ՝ «Արմենիա» մրցույթ-փառատոնը առաջին հերթին այս միասնության արդյունքն էր։ «Արմենիա» մրցույթ-փառատոնին մասնակցելու հրավերը Սերգեյ Սմբատյանինն էր, և ի նշան սերտ բարեկամության՝ անմիջապես համաձայնեցի։ Ես նաև շատ բարձր եմ գնահատում այն փաստը, որ Երիտասարդական նվագախմբին հաջողվել է համախմբել Հայաստանի նվագախմբերը՝ ֆիլհարմոնիկ, կամերային, երիտասարդական։ Բոլորը միասին էին փառատոնի ընթացքում, ինչն իհարկե հրաշալի մի ձեռնարկ էր։ Եվ ակամա մտածում ես՝ ի՞նչն էր խնդիրը, որ մինչև հիմա նման բան տեղի չէր ունենում։ Սակայն կարևորն այն է, հիմա արդեն ամեն ինչ նորմալ է»,- ասաց Էդուարդ Թոփչյանը։
Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժորը նշեց, որ Հայաստանն այսօր աշխարհի երաժշտական մեծ եռուզեռից մի քիչ դուրս է. «Թեև այս տարիների ընթացքում բոլորս էլ մեր հերթին ինչ-որ բան արել ենք, մեծանուն երաժիշտներ են ժամանել Հայաստան, սիրել են Հայաստանը։ Եվ երիտասարդական, և ֆիլհարմոնիկ նվագախմբերն աշխատել են այդ ուղղությամբ։ Հայաստանում կան նաև այլ միջազգային փառատոներ, որոնք բավականին բարձր մակարդակի են։ «Արմենիա» մրցույթ-փառատոնն էլ մի քայլ էր, որին հրաշալի երաժիշտներ մասնակցեցին։ Փակման համերգին ելույթ ունեցավ Մաքսիմ Վենգերովը։
Անշուշտ, այս ամենը նպաստում է, որ կարողանանք մտնել այդ հիմնական շարժման մեջ։ Տարիներ առաջ, ես հիշում եմ, երաժշտական աշխարհում Հայաստանի տեղն էլ չգիտեին քարտեզի վրա։ Հիմա գիտեն, բայց մեզ էլի ծանր աշխատանք է սպասվում, որպեսզի կարողանանք հիմնավոր տեղ ունենալ։ Ու այդ ամենը պետք է համակարգված անել։ Եթե անգամ առանձին նախաձեռնություններ են լինում, բոլորը պետք է ծառայեն մի նպատակի, որպեսզի Հայաստանի անունը դասական երաժշտության աշխարհում ինչ-որ բան նշանակի։ Այդ դեպքում էլ կշահեն Հայաստանի երաժիշտները»։
Առաջին անգամ անցկացվող «Արմենիա» միջազգային մրցույթին դիմել են 14 երկրի 48 դաշնակահարներ։ Բավականին պատկառելի աշխարհագրություն է, ինչը Է. Թոփչյանը դրական է գնահատում։
Նշենք, որ Էդուարդ Թոփչյանն այս տարի Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի ժյուրիի կազմում էր։ Խոսելով խաչատրյանական մրցույթի մասին՝ մաեստրո Թոփչյանն ասաց, որ այն բացառիկ բարձր մակարդակի ժյուրիի կազմ ուներ՝ Իզաբել Բայրաքդարյան, Ջոն Ֆիշեր, Ռիչարդ Ռոդզինսկի, Մարկ Հիլդրյու և այլք, և այս կազմը արդեն իսկ խոսուն է. «Երաժշտության պարագայում ասում են՝ ճաշակին ընկեր չկա։ Բայց ինձ թվում է՝ երաժշտության մեջ էլ կարելի է տարբերակել շատ լավը, լավը, արտակարգը, միջինը։ Ես հերթական անգամ համոզվեցի, որ մրցույթներում ամենաբարձր մակարդակի մասնագետն այդ ամենին նայում է իր աչքերով, իր պրիզմայով, իր տեսանկյունից։ Ես, լինելով ժյուրիում, տեսա, որ իրոք ամեն ինչ անաչառ էր, ամեն մարդ արեց այն, ինչ ինքը մտածում էր։ Հետաքրքիրն այն էր, որ ոչ մեկի կարծիքը մյուսի վրա չէր ազդում։ Ժյուրին ուներ տարաձայնություններ, ինչը, անխոս, նորմալ էր»։
Հիշեցնենք, որ «Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնը Երևանում անցկացվեց հուլիսի 4-12-ը։ Այն կյանքի էին կոչել Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամը՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Այն անցկացվում էր ՀՀ Նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի հովանու ներքո։
«Արմենիա» միջազգային մրցույթին մասնակցեցին 14 երկրի 48 դաշնակահարներ, որոնցից լավագույն 5-ը հնարավորություն ստացան հանդես գալու 2018թ. Մալթայում կայանալիք դաշնակահարների միջազգային մրցույթին, որն աշխարհում ունի ամենամեծ մրցանակային ֆոնդը՝ 200 հազար եվրո։ «Արմենիա» միջազգային փառատոնին մասնակցում էին համաշխարհային մեծության աստղեր՝ Մաքսիմ Վենգերով, Նարեկ Հախնազարյան, Ռոման Կիմ, Նարե Արղամանյան և ուրիշներ։

Eduard Topchjan: “The “Armenia” Festival and Competition was the result of our unity”
The “Armenia” International Festival and Competition launched on July 4 with the performance of the Armenian National Philharmonic Orchestra headed by conductor Eduard Topchjan. Maestro Topchjan told Panorama.am that he highly appreciates the cooperation with the organizers of the “Armenia” Festival and Competition, particularly with the State Youth Orchestra of Armenia.
“We have done with Sergey Smbatyan what we should have done long time ago – we would have been together. I am very happy for this and since that it will continue this way. We have lots of projects, thinking about many things and this is amazin.! We are thinking about the future Armenian musicians, about the quality of the education. It is easier being together. I think that first of all the “Armenia” Festival and Competition was the result of our unity. Sergey Smbatyan invited us to participate in the “Armenia” Festival and Competition and I agreed as a sign of close friendship. I highly appreciate the fact that the Youth Orchestra managed to gather the Armenian orchestra’s (Philharmonic, Chamber, Youth). They were together during the festival, which is amazing. I was thinking what was the problem that this had not happened so far. Now the important thing is that everything is all right,” Eduard Topchjan noted.
The Artistic Director and Principal Conductor of the National Philharmonic Orchestra noted that today, Armenia is a little bit left out of the world music. “Although all of us have done something during these years. Famous musicians arrived in Armenia, loved Armenia. Both Youth and Philharmonic orchestras did great job. Numerous festivals are held in Armenia at a high level. Very good musicians participated in the “Armenia” Festival and Competition. Maxim Vengerov performed at the closing concert.
All of this certainly contributes to our ability to enter into that basic movement. I remember that a few years ago nobody from classical sphere knew where the Armenia was on the map. Now many know where our country is, however we have to work harder to achieve a solid place. And all of these must be done systematically. Even if there are separate initiatives, everyone should serve for a purpose to make Armenia's name mean something in the classical music world. In that case, the musicians of Armenia will benefit.”
48 pianists from 14 countries participated in the first “Armenia” International Competition. The geography of the participants is very wide and Eduard Topchjan highly appreciates it.
To note, this year Topchjan was one of the jury members of the Khachaturian International Competition. Maestro Topchjan noted that he was part of the exceptional jury with Isabel Bayrakdarian, John Fisher, Richard Rodzinsky, Mark Hildrew, etc.
“Tastes are different in music. But it seems to me that music can be distinguished: it can be very well, good, extraordinary, average. I was convinced once again that during the competitions the highest-level specialist looks at everything with his own prism, from his point of view. As a member of the jury, I noticed that everything was really neutral, and everyone did the way he thought. Interestingly, no one's opinion was affected by another. The jury had disagreements, which, undoubtedly, was normal,” Maestro Topchjan said.
To remind, the organizers of the 1st “Armenia” International Festival and Competition, held in Yerevan from July 4 to July 12, were the State Youth Orchestra of Armenia and European Foundation for Support of Culture. It was held with the support of the Armenian Ministry of Culture and under the high patronage of the first lady of Armenia Rita Sargsyan.
48 pianists from 14 countries participated in the competition, with he best 5 pianists getting a chance to compete in Malta International Piano Competition in 2018. This competition has the biggest prize fond in the world (200 000 Euro). It should be noted that world famous stars Maxim Vengerov, Narek Hakhnazaryan, Roman Kim, Nareh Arghamanyan and others performed within the framework of the “Armenia” International Festival.