Արցախի զբոսաշրջության բնագավառը աճ է գրանցել բոլոր ուղղություններով
2017 թվականի առաջին եռամսյակի տվյալներով, Արցախի Հանրապետության զբոսաշրջության բնագավառը աճ է գրանցել բոլոր ուղղություններով:
Արցախի Հանրապետության Էկոնոմիկայի նախարարության  աշխատակազմի զբոսաշրջության վարչության հաղորդմամբ,  ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության տվյալներով 2017 թվականի հունվար –հունիս ամիսներին Արցախում գրանցվել է 26 տոկոս օտարեկրկյա զբոսաշրջիկների քանակի աճ,  2015 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ /2016 թվականի համեմատ այն կազմել է 46%:
Այցելությունների քանակը ավելացել է նաև հիմնական զբոսաշրջավայրերում. Տիգրանակերտի պետական արգելոց են այցելել ավելի քան 5000 այցելու՝ ինչը 62 տոկոսով ավել է 2015 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Հաշվարկային գնահատականներով,  զբոսաշրջությունից ստացված եկամուտները կազմել են 1.7 միլիարդ ՀՀ դրամ /աճը կազմել է 35 տոկոս/:
Աղբյուրն ընդգծել, որ վերոհիշյալ ժամանակահատվածում զբոսաշրջության բնագավառի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի համար բացի պետական բյուջեի միջոցներից, հաջողվել է ներգրավել նաև 25 միլիոն ՀՀ դրամ ներդրումներ միջազգային դոնորների կողմից:

The Artsakh Republic tourism sector has recorded growth in the first six months of 2017, according to the country’s statistical service.
As the tourism department at Artsakh Republic Ministry of Economy reports, an estimated 26% growth has been recorded in the r foreign tourists’ flow for the period of January-June 2017, which is 46% increase to compare with the data of the indicted period in 2015.
The number of visits has increased to main destinations as well. Around 5,000 tourists visited the historical-cultural reserve of Tigranakert which is 62% increase to compare with the data of the indicted period in 2015.
In terms of numerical estimates, the income generated from the tourism sector amounted to1.7 milliard AMD that constitute 35% increase.
According to the source, apart from the state funding the tourism sector of the republic has attracted around 25 million AMD over the mentioned period from international donor organizations.