2017 թվականի առաջին եռամսյակի տվյալներով, Արցախի Հանրապետության զբոսաշրջության բնագավառը աճ է գրանցել բոլոր ուղղություններով:
Արցախի Հանրապետության Էկոնոմիկայի նախարարության աշխատակազմի զբոսաշրջության վարչության հաղորդմամբ, ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության տվյալներով 2017 թվականի հունվար –հունիս ամիսներին Արցախում գրանցվել է 26 տոկոս օտարեկրկյա զբոսաշրջիկների քանակի աճ, 2015 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ /2016 թվականի համեմատ այն կազմել է 46%:
Այցելությունների քանակը ավելացել է նաև հիմնական զբոսաշրջավայրերում. Տիգրանակերտի պետական արգելոց են այցելել ավելի քան 5000 այցելու՝ ինչը 62 տոկոսով ավել է 2015 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Հաշվարկային գնահատականներով, զբոսաշրջությունից ստացված եկամուտները կազմել են 1.7 միլիարդ ՀՀ դրամ /աճը կազմել է 35 տոկոս/:
Աղբյուրն ընդգծել, որ վերոհիշյալ ժամանակահատվածում զբոսաշրջության բնագավառի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի համար բացի պետական բյուջեի միջոցներից, հաջողվել է ներգրավել նաև 25 միլիոն ՀՀ դրամ ներդրումներ միջազգային դոնորների կողմից:

Арцах посещают всё больше туристов: сфера туризма республики зарегистрировала рост по всем направлениям
Согласно данным за первый квартал 2017 года, в сфере туризма в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) зарегистрирован рост по всем направлениям.
Как сообщает пресс-служба управления по туризму министерства экономики Арцаха, по данным МИД республики за январь-июнь 2017 года число иностранных туристов выросло на 46%, по сравнению с аналогичным периодом 2016 года. А по сравнению с аналогичным периодом 2015 года, рост составил 26%.
Число туристов увеличилось также и по основным туристическим направлениям: Государственный заповедник Тигранакерт посетили свыше 5000 туристов, что на 62% больше, чем за аналогичный период 2015 года.
Отмечается, что полученные от туризма доходы составили примерно 1,7 млрд. драмов, рост составил 35%.
Подчеркивается, что для реализации программ, направленных на развитие туризма в Арцахе, кроме средств из государственного бюджета, удалось привлечь также 25 млн. драмов со стороны международных доноров.