Քիշ կղզուց դեպի Հայաստան կանոնավոր չվերթներ են հնարավոր
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետի տեղակալ Արսեն Պողոսյանն այսօր՝ հուլիսի 18-ին, ընդունել է իրանական «Քիշ էյր» ավիաընկերության տնօրեն հրամանատար Ջադիդիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես հայտնում են Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության մամուլի ծառայություն, հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Պարսից ծոցում գտնվող Քիշ կղզուց դեպի Հայաստանի Հանրապետություն, մասնավորապես՝ Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայան կանոնավոր չվերթներ իրականացնելու հնարավորությունը:
Հանդիպման ընթացքում Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության ներկայացուցիչներն ավիաընկերության ներկայացուցիչներին առաջարկել են քննարկել նաև դեպի Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայան թռիչքներ իրականացնելու հնարավորությունը:
Տեղեկացնենք, որ 2017 թվականի հունիսի 22-ից «Քիշ էյր» ավիաընկերությունը շաբաթական երկու չվերթ հաճախականությամբ՝ երկուշաբթի և հինգշաբթի օրերին, ոչ կանոնավոր չվերթներ է իրականացնում Թեհրան-Երևան-Թեհրան երթուղով:
Հիշեցնենք նաև, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիները Հայաստանի Հանրապետություն կարող են մուտք գործել առանց մուտքի արտոնագրի:

В Армении обсуждены возможности организации регулярных авиарейсов с иранского курорта Киш в Ереван и Гюмри
18:18 18/07/2017
Заместитель руководителя Главного управления гражданской авиации при правительстве Армении Арсен Погосян сегодня, 18 июля, принял делегацию во главе с директором иранской авиакомпании Kish Air, командиром Мохаммадом-Таки Джадиди.
Как сообщает пресс-служба ГУГА, в ходе встречи были обсуждены возможности организации регулярных рейсов в ереванский международный аэропорт «Звартноц» с острова Киш, расположенного в Персидском заливе.
В ходе встречи представители ГУГА предложили представителям компании обсудить также возможности организации рейсов и в аэропорт «Ширак» в Гюмри.
Отметим, что с 22 июня, авиакомпания Kish Air два раза в неделю – по понедельникам и четвергам – осуществляет нерегулярные рейсы по маршруту Тегеран-Ереван-Тегеран.
Как известно, Киш – небольшой остров в Персидском заливе, на юге Ирана. Он является главным пляжным курортом Ирана и одним из самых популярных мест отдыха в Персидском заливе.