Արտահանման մասնաբաժինը ՀՆԱ-ում մինչև 2022թ-ը նախատեսվում է ավելացնել մինչև 42-45%. Ազիզյան
«Մեր նպատակն է ստեղծել այնպիսի տնտեսական պայմաններ, որոնք թույլ կտան կարճ ժամանակահատվածում էապես ավելացնել Հայաստանում իրականացվող  տնտեսական գործունեության ծավալները»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների փոխնախարար Հովհաննես Ազիզյանը՝ ներկայացնելով կառավարության 2017-2022 թվականների ծրագրով իրականացվելիք միջոցառումները:
Փոխնախարարի խոսքերով՝ այդ ամենին կարող են հասնել միայն այն դեպքում, եթե տնտեսությունը լինի մրցունակ, ապահովված լինի դրան նպաստող ինստիտուցիոնալ հիմքերով  և ունենա արտաքին մարտահրավերներին դիմագրավելու կարողություններ:
Հովհաննես Ազիզյանը հայտնեց, որ բոլոր գործարարները, որոնք կիրականացնեն նոր ներդրումներ, կարտադրեն ու կարտահանեն մրցունակ արտադրանք, կստեղծեն նոր աշխատատեղեր, լինելու են Կառավարության ուշադրության կենտրոնում:
«Մշակելու ենք նրանց ծրագրերի օժանդակության այնպիսի գործիքակազմ, որն արդյունավետ լրացում կդառնա այդ ծրագրերի իրագործման համար»,- ասաց փոխնախարարը:
Անդրադառնալով արտահանման և ներդրումների ոլորտներում իրականացվելիք բարեփոխումներին՝ Հովհաննես Ազիզյանը նշեց, որ  արտահանման մասնաբաժինը ՀՆԱ-ում  նախատեսվում է ավելացնել մինչև 42-45%:
«Այդ ցուցանիշին հասնելու համար անհրաժեշտ է մեր արտահանման ներկայիս ծավալները կրկնապատկել: Եթե 2016թ-ին ունեցել ենք 3,5 մլրդ դոլարի արտահանում,  ապա պետք է մինչև 2022թ-ն  ապահովենք 6,5-7 մլրդ դոլարի արտահանում: Մեր կարծիքով դա հավակնոտ, բայց իրատեսական ցուցանիշ է, որն ապահովելու համար նախատեսված են հստակ միջոցառումների ծրագիր»,- ընդգծեց փոխնախարարը:
Մասնավորապես,  2018 թվականի հունվարի 1-ից  կներդրվի ինքնահայտարարագրման համակարգը, որը հնարավորություն կտա  առանց ծագման սերտիֆիկատ ներկայացնելու մինչև 6000 եվրո արտահանում իրականացնել ԵՄ մեկ անգամ ինքնահայտարարագրումից հետո:
Հաջորդը վերաբերում է տարբեր երկրների հետ ազատ առևտրի համաձայնագրերի կնքման գործընթացին:
«Դա իրականացվում է ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում և ներկայումս բանակցություններ են ընթանում Իրանի, Հնդկաստանի, Իսրայելի հետ, ինչը լրացուցիչ հնարավորություն է, որպեսզի տեղական արտադրողները զրոյական մաքսատուրքով  իրենց արտադրանքն արտահանեն»,- ընդգծեց  ՏԶՆ փոխնախարարը՝ հավելելով, որ ներկայումս Իրանի հետ ակտիվ բանակցություններ են ընթանում  և Հայաստանը հանդես է գալիս որպես նախաձեռնող:

Ованнес Азизян: К 2022 году Армения планирует вдвое увеличить объемы экспорта
Нашей целью является создание таких экономических условий, которые позволят за короткий период времени существенно увеличить объемы экономической деятельности в Армении. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции заместитель министра экономического развития и инвестиций РА Ованнес Азизян, представляя реализуемые по программе правительства на 2017-2022 гг. мероприятия.
По словам замминистра, достичь этого можно лишь в случае, если экономика будет конкурентоспособной, обладающей потенциалом для противостояния внешним вызовам.
О. Азизян отметил, что предприниматели в случае осуществления новых инвестиций, производства и экспорта конкурентоспособной продукции, создания новых рабочих мест окажутся в центре внимания правительства Армении.
«Мы разработаем механизмы, которые станут продуктивным дополнением для реализации данных программ», – подчеркнул он.
Обратившись к реформам, проводимым в сферах экспорта и инвестиций, О. Азизян отметил, что планируется нарастить долю экспорта в ВВП до 42-45%.
«Для достижения данного показателя необходимо удвоить нынешние объемы экспорта. Если в 2016 году объемы экспорта оценивались в 3,5 млрд. долларов, то до 2022 года необходимо довести этот показатель до 6,5-7 млрд. долларов. Это достаточно претенциозный, но, по нашему мнению, вполне реалистичный показатель, для обеспечения которого планируется реализовать четкую программу мероприятий», – подчеркнул замминистра.
В числе важных направлений он также отметил работу по заключению соглашений о свободной торговле с рядом стран, в том числе в рамках ЕАЭС, в частности, речь идет об Иране, Индии, Израиле, где рассматривается возможность организации льготного экспорта либо возможности применения нулевой таможенной ставки при поставках армянской продукции.
О. Азизян также добавил, что на данный момент ведутся активные переговоры с Ираном, и Армения выступает в качестве инициатора.