Հայ դպրոցականների առաջին հաղթանակը միջազգային օլիմպիադաներում
Թաիլանդի Նախոմ-Պատոմ քաղաքում հուլիսի 6-15-ը կայացած 2016-2017 ուստարվա «Քիմիա» առարկայի դպրոցականների միջազգային օլիմպիադայում Հայաստանի թիմը մեկնարկել է հաջողությամբ՝ շահելով երկու բրոնզե մեդալ և մեկ գովասանագիր:
ՀՀ ԿԳՆ լրատվական ծառայության հաղորդմամբ, մեդալների են արժանացել Վանաձորի մաթեմատիկայի և բնագիտական առարկաների խորացված ուսուցմամբ հատուկ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտներ Համլետ Խաչատրյանը և Սպարտակ Սաղյանը, իսկ գովասանագրի՝ Երևանի թիվ 184 ավագ դպրոցի  12-րդ դասարանի աշակերտուհի Սուսաննա Կիրակոսյանը:
ՀՀ հավաքականը ղեկավարել են ԵՊԲՀ-ի ներկայացուցիչներ Անդրանիկ Դավինյանը և Հրաչյա Խաչատրյանը։
«Քիմիա» առարկայի դպրոցականների միջազգային օլիմպիադան այս ուսումնական տարվա առաջին օլիմպիադան էր: Հաջորդ օլիմպիադան կանցկացվի «Մաթեմատիկա» առարկայից, հուլիսի 12-23-ը, Բրազիլիայի Ռիո դե Ժանեյրո քաղաքում։

Школьники из Армении одержали первые победы на международной олимпиаде
Армянские школьники завоевали 2 бронзовые медали и одну грамоту на международной школьной олимпиаде по химии, которая прошла 6-15 июля  в городе Накхонпатхом  в Таиланде.
Бронзовые медали завоевали ученики 12-го класса Ванадзорской специальной школы с углубленным изучением математики и естественных наук Гамлет Хачатрян и Спартак Сагян.
Как сообщает пресс-служба Минобрнауки Армении, международная школьная олимпиада по химии – первая в этом учебном году. Следующая олимпиада будет по математике и пройдет в Рио-де-Жанейро в Бразилии.