Հայ դպրոցականների առաջին հաղթանակը միջազգային օլիմպիադաներում
Թաիլանդի Նախոմ-Պատոմ քաղաքում հուլիսի 6-15-ը կայացած 2016-2017 ուստարվա «Քիմիա» առարկայի դպրոցականների միջազգային օլիմպիադայում Հայաստանի թիմը մեկնարկել է հաջողությամբ՝ շահելով երկու բրոնզե մեդալ և մեկ գովասանագիր:
ՀՀ ԿԳՆ լրատվական ծառայության հաղորդմամբ, մեդալների են արժանացել Վանաձորի մաթեմատիկայի և բնագիտական առարկաների խորացված ուսուցմամբ հատուկ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտներ Համլետ Խաչատրյանը և Սպարտակ Սաղյանը, իսկ գովասանագրի՝ Երևանի թիվ 184 ավագ դպրոցի  12-րդ դասարանի աշակերտուհի Սուսաննա Կիրակոսյանը:
ՀՀ հավաքականը ղեկավարել են ԵՊԲՀ-ի ներկայացուցիչներ Անդրանիկ Դավինյանը և Հրաչյա Խաչատրյանը։
«Քիմիա» առարկայի դպրոցականների միջազգային օլիմպիադան այս ուսումնական տարվա առաջին օլիմպիադան էր: Հաջորդ օլիմպիադան կանցկացվի «Մաթեմատիկա» առարկայից, հուլիսի 12-23-ը, Բրազիլիայի Ռիո դե Ժանեյրո քաղաքում։

The Armenian school students’ team has achieved the first victory at the 49th International Chemistry Olympiad (IChO) held in Nakhon Pathom, Thailand, on 6-15 July, claiming two bronze medals and one certificate.
As the press service of Armenia’s Foreign Ministry told Panorama.am, 12th grade students Hamlet Khachatryan and Spartak Saghyan from Vanadzor Special School of Advanced Studies in Mathematics and Natural Sciences grabbed bronze medals, with Susanna Kirakosyan, a 12th grade student of Yerevan High School No.184, winning a certificate.
The Armenia team was headed by representatives of Yerevan State Medical University Andranik Davinyan and Hrachya Khachatryan.
The International Chemistry Olympiad was the first one held in this year. The next Olympiad will be held in mathematics subject in Rio de Janeiro, Brazil, on 12-23 July.