ԼՂՀ ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած տվյալների համաձայն` 2017 թ.-ի հունվար-մայիս ամիսներին Արցախում արտադրվել է 60.7 հազար լիտր գինի, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 23.4 տոկոսով: Նշենք, որ 2016թ-ի հունվար-մայիսին հանրապետությունում արտադրվել է 49.2 հազար լիտր գինի:
ԼՂՀ ԱՎԾ-ի փոխանցմամբ՝ նշված ժամանակահատվածում ավելացել է նաև կոնյակի արտադրությունը. եթե 2016-ի հունվար-մայիսին Արցախում արտադրվել է 3.3 հազար լիտր կոնյակ, ապա այս տարվա նույն ժամանակահատվածում՝ 11.1 հազար լիտր կոնյակ:

Wine, brandy production on the rise in Artsakh
According to the data released by the National Statistical Service (NSS) of the Nagorno-Karabakh Republic (Artsakh/NKR), in January-May 2017, wine production comprised for 60.7 thousand liters in the country, indicating a 23.4% increase compared to the same period of 2016.
To note, in January-May 2016, 49.2 thousand liters of wine was produced in Artsakh.
According to the NSS statistics, the brandy production volumes also increased in Artsakh in the indicated period. In January-May 2016, 3.3 thousand liters of brandy was produced in the republic, whereas brandy production amounted to 11.1 thousand liters in the same period of 2017.