Հայաստանը զբոսաշրջային այցելությունների աննախադեպ բարձր ցուցանիշ է գրանցել. Զարմինե  Զեյթունցյան
Համաձայն սահմանային անցման կետերից ստացված տվյալների՝ Հայաստան այցելությունների ընդհանուր թիվը 2017-ի առաջին 6 ամիսներին եղել է 1 միլիոն 350 հազար 791, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 24.3 տոկոսով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը:
Ինչ վերաբերում է զբոսաշրջային այցելություններին, Կոմիտեի նախագահը նշեց, որ  2017-ի առաջին եռամսյակում Հայաստան է այցելել 298 հազար 533 զբոսաշրջիկ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 18.2 տոկոսով ավելի է: «Սա աննախադեպ բարձր ցուցանիշ է մեզ համար, բայց մեր առջև նպատակ ենք դրել  կրկնապատկել զբոսաշրջիկների  թիվը»,- ընդգծեց Զարմինե Զեյթունցյանը:
Ըստ նրա ՝ զբոսաշրջիկների թվով Հայաստանում առաջատար են Ռուսաստանը, Վրաստանը և Իրանը: Աճ է գրանցվել նաև  Թուրքմենստանից՝ 132 տոկոս, Ուզբեկստանից՝ մոտ 200 տոկոս, ինչպես նաև Իրաքից, Կանադայից և Իսպանիայից:
Զարմինե Զեյթունցյանը նաև հայտնեց, որ այս տարվա հունիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ զբոսաշրջիկների թիվն աճել է 27,7 տոկոսով:
«Հոկտեմբերին դեռ նշագծվել են այն հիմնական թիրախային շուկաները, որոնց հետ աշխատում ենք, մասնավորապես, ներքին շուկան, Ռուսաստանը, Իրանը, Արևմտյան Եվրոպայի այն երկրները, որոնց հետ Հայաստանն ունի ուղիղ չվերթներ, Գերմանիան, Պարսից ծոցի երկրներ: Այս տարի ուսումնասիրում ենք նաև այլ շուկաներ, ինչպիսիք են Չինաստանը, Ճապոնիան: Իհարկե հարկ եղած դեպքում օգտվում ենք նաև առիթներից այլ երկրներում զբոսաշրջային արդյունքը ներկայացնելու»,-  նշեց Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահը:
Անդրադառնալով ՌԴ քաղաքացիների ներքին անձնագրերով Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելու որոշմանը՝ Զարմինե Զեյթունցյանն ասաց, որ ՌԴ ներքին անձնագրերով արդեն Հայաստան է  ժամանել մոտ 8 հազար քաղաքացի: Հիշեցնենք, որ որոշումն ուժի մեջ է մտել 2017 թվականի փետրվարի 23-ին:

Армения зафиксировала беспрецедентный рост посещаемости туристов, однако не собирается останавливаться на достигнутом
18:12 19/07/2017
Согласно данным, полученным из КПП, общее число посещений Арменииза 6 месяцев 2017 года составляет 1 млн 350 тысяч 791. Данный показатель, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, вырос на 24,3%. Об этом сообщила сегодня на пресс-конференции председатель Государственного комитета по туризму при министерстве экономического развития и инвестиций Республики Армения Зармине Зейтунцян.
Что касается туристической посещаемости, то председатель комитета сказала, что за первый квартал 2017 года Армению посетили 298 тысяч 533 туриста, что на 18,2% больше, чем за аналогичный период прошлого года.
«Это беспрецедентно высокий для нас показатель, но мы поставили перед собой цель удвоить число туристов», – подчеркнула она.
По словам З. Зейтунцян, по числу туристов лидируют Россия, Грузия и Иран. Также зафиксирован рост туристов из Туркменистана (на 132%), Узбекистана (около 200%), а также Ирака, Канады и Испании.
З. Зейтунцян также сообщила, что, по сравнению с июнем прошлого года, в июне 2017 года зарегистрирован рост числа туристов на 27,7%.
«Ещё в октябре прошлого года были обозначены основные целевые рынки, с которыми мы сейчас работаем, в частности, внутренний рынок, Россия, Иран, те страны Западной Европы, с которыми у Армении налажены прямые авиарейсы, Германия, страны Персидского залива.
В текущем году мы изучаем также и другие рынки, к примеру – Китай, Японию», – подчеркнула она
Обратившись к решению о разрешении въезда в Армению граждан России по внутренним паспортам, З. Зейтунцян отметила, что после принятия данного решения Армению посетили порядка 8 тысяч граждан РФ. Напомним, что данное решение вступило в силу 23 февраля 2017 года.