Կենտրոնացած էի լավ նվագելու, հաճույք ստանալու և հաճույք պարգևելու վրա. «Արմենիա» միջազգային մրցույթի հաղթող
09:40 20/07/2017
Դաշնակահարուհի Հռիփսիմե Աղաքարյանը «Արմենիա» միջազգային մրցույթի առաջին մրցանակակիրն է։ Նա հաղթող է ճանաչվել 14 երկրի 48 մասնակիցներից։ Հռիփսիմեն ավարտել է Երևանի պետական կոնսերվատորիան, այժմ աշխատում է Սարյանի անվան արվեստի դպրոցում և կոնսերվատորիայում։
Դաշնամուր նվագում է վեց տարեկանից։ Panorama.am-ին Հռիփսիմեն պատմեց, որ մայրը նույնպես դաշնակահար է և նրան լսելով՝ միշտ ցանկացել է ինքն էլ շարունակել մայրիկի գործը։
«Արմենիա» մրցույթին մասնակցելու կասկածներ է ունեցել, մի քանի անգամ որոշել է մասնակցել ու հրաժարվել որոշումից, ի վերջո, վերջնական որոշում է կայացրել և դարձել մրցույթի հաղթող։
Ելույթի ծրագիրն ընտրել է ըստ իր նախասիրությունների՝ այն, ինչ ցանկացել է նվագել:
«Գուցե ներկայացրածս ստեղծագործությունները ժամանակաշրջաններով և ոճերով մոտ էին իրար, սակայն դա այն էր, ինչ ես ուզում էի նվագել՝ Ռավել, Սկրյաբին, Շոստակովիչ, Ռախմանինով և Շորի ստեղծագործությունները (վերջինները ծրագրում պարտադիր էին)։ Մենահամերգի նման ստացվեց։ Հաղթանակ, ճիշտն ասած, չէի սպասում։ Ես ուղղակի մտածում էի իմ ելույթի մասին, ուրիչ ոչինչ։ Կենտրոնացած էի միայն լավ նվագելու, հաճույք ստանալու և հաճույք պարգևելու վրա»,- ասում է Հռիփսիմե Աղաքարյանը։
Դաշնակահարուհին իր մրցակիցներից շատերին լսել է և նշում է, որ նրանց կատարողական մակարդակը շատ բարձր էր։
Դաշնակահարուհին ասում է, որ զրուցել է ժյուրիի անդամների հետ, նրանք ասել են, որ իր  մեջ գնահատել են հատկապես կատարման անկեղծությունը։
Դաշնակահարուհու խոսքով, իր համար հպարտություն և մեծ պատիվ է, որ իր շնորհիվ 14 երկրների թվում «Արմենիայի» առաջին մրցանակը մնաց Հայաստանում։
Այժմ Հիռիփսիմեն պատրաստվում է մասնակցել 2018-ին Մալթայում կայանալիք դաշնակահարների միջազգային մրցույթին, որի մրցանակային ֆոնդն աննախադեպ բարձր է՝ 200 հազար եվրո։ Ինչպես «Արմենիայում», այնպես էլ Մալթայի մրցույթում պատրաստվում է մենահամարգի՝ կենտրոնանալով ելույթի վրա և ոչ թե մրցանակի։ Նրա խոսքով, այդ տրամադրվածությունն իրեն շատ է օգնում։
Դասավանդելիս Հռիփսիմեն իր սաներին առաջին հերթին խորհուրդ է տալիս նվագելիս լինել ազնիվ, փորձում է նրանց միջից հանել բեմի նկատմամբ հուզմունքը. «Աշխատում եմ, որպեսզի աշակերտներս շատ ելույթ ունենան և հաճույք ստանան իրենց նվագածից, սիրեն դաշնամուրը»։
Յուրաքանչյուր երաժիշտ ունի իր նախընտրած կոմպոզիտորին։ Հռիփսիմեն դժվարանում է առանձնացնել որևէ հեղինակի, բոլորի գործերն էլ սիրում է, բայց իրեն հատկապես հարազատ են Բախի ստեղծագործությունները։ Հռիփսիմե Աղաքարյանն իր ապագան կապում է երաժշտության հետ. «Ուզում եմ միշտ նվագել, հանդես գալ համերգներով»։
Հիշեցնենք, որ «Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնն անցկացվել է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի (European Foundation for Support of Culture) նախաձեռնությամբ և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Երաժշտական այս մասշտաբային իրադարձությունը կյանքի է կոչվել ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո։

“I was concentrated on playing well, enjoying myself and amusing the audience” – winner of “Armenia” International Competition
12:49 20/07/2017
Pianist Hripsime Aghakaryan won the first prize of the “Armenia” International Competition. She was the best among the 48 pianists from 14 countries. Hripsime graduated from the Yerevan Komitas State Conservatory, currently working at Saryan Art School and the Conservatory.
She has been playing piano since she was 6. Hripsime told Panorama.am that her mother is also a pianist and while hearing her playing Hripsime wanted to continue her mother’s path.
She had some doubts whether to participate in the “Armenia” competition or not. She has been deciding and refusing for many times. Finally, she made a decision and became the winner.
She chose her program according to her interests. “Maybe the compositions I presented were composed at the same period and had a similar style, but I wanted to perform pieces by Ravel, Scriabin, Shostakovich, Rachmaninoff and Shor (the latter was compulsory). It was like a solo concert. I was not expected to win. I was just thinking about my performance and nothing else. I was concentrated on playing well, enjoying myself and amusing the audience,” Hripsime Aghakaryan noted.
The pianist had heard the performances of her competitors and said that their level of the performance was very high.
The pianist said that she had talked with the jury members and they had told her that they especially appreciated the honesty of her performance.
Hripsime noted that it was an honor that due to her the 1st prize of the “Armenia” stayed in Armenia. Now she is getting ready to participate in Malta International Piano Competition 2018. The prize fund of the latter is 200 000 euros.
She is ready to have a “solo concert” within the Malta competition, the same as she had within the “Armenia”. Thus, she will concentrate on her performance and not the prize. Hripsime said that it was helpful.
While teaching, Hripsime advises her students to play with honesty and tries to deprive them from the fear of the stage. “I want them to perform more and to enjoy their performance, to love the piano”.
Each musician has a favorite composer. Hripsime said it was hard to distinguish, to choose any composer. However, she mentioned that compositions by Bach were very dear to her.
Hripsime sees her future in music. “I always want to perform, to have concerts,” she added.
To remind, the organizers of the 1st “Armenia” International Festival and Competition were the State Youth Orchestra of Armenia and European Foundation for Support of Culture. It was held with the support of the Armenian Ministry of Culture and under the high patronage of the first lady of Armenia Rita Sargsyan.