Արմատապես վերանայվում են ընտանիքի անապահովության գնահատման և սոցիալական աջակցության տրամադրման մեթոդաբանությունը. Նախարար
Հանրապետության Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանն այսօր զեկուցել է Նախագահի հանձնարարականների կատարման ընթացքը՝ այդ թվում անդրադառնալով սոցիալական պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքներին և ոլորտում ակնկալվող համակարգային փոփոխություններին:
Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, նախարար Ասատրյանը կենսաթոշակների, նպաստների և դրամական այլ վճարների ոլորտում իրականացված աշխատանքների հետ կապված ներկայացրել է հատկապես կենսաթոշակառուների տվյալների ճշտման (ցուցակների մաքրման), ոլորտի տեղեկատվական ենթակառուցվածքների կատարելագործման, առանձին կատեգորիայի զինծառայողներին և նրանց ընտանիքների անդամներին տրվող գումարների բարձրացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները: Նախարարը նշել է նաև, որ ծախսերի հասցեականությունը բարձրացնելու նպատակով վերանայվել են ժամանակավոր անաշխատունակության, հղիության և ծննդաբերության նպաստների նշանակման (վճարման) պայմաններն ու կարգը:
Հանրապետության Նախագահը հանձնարարել է արագացնել աշխատանքները աշխատանքային ստաժի հաշվառումը ևս հստակեցնելու, հնարավոր պատահական կամ միտումնավոր սխալները նվազեցնելու, պատասխանատվությունը բարձրացնելու, ինչպես նաև քաղաքացիներին առցանց մատուցվող սոցիալական ծառայությունների շրջանակը ընդլայնելու ուղղությամբ:
Արտեմ Ասատրյանը զեկուցել է, որ արմատապես վերանայվում են ընտանիքի անապահովության գնահատման և սոցիալական աջակցության տրամադրման մեթոդաբանությունն ու մոտեցումները, որի հիմքում ընկած է ընտանիքի յուրաքանչյուր աշխատունակ անդամի զբաղվածության ապահովումն ու սոցիալական աջակցության ծրագրերի հասցեականության բարձրացումը:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի զեկույցը ներառել է նաև բժշկասոցիալական փորձաքննության ոլորտում ձևավորվող նոր համակարգի ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքը, որը նախատեսում է փաստաթղթային փորձաքննության եղանակով հաշմանդամության սահմանում, հաշմանդամության նոր մոդելի կիրառում, ինչը հնարավորություն կտա ներդնել հիվանդությունը հաշմանդամությունից տարանջատող չափորոշիչներ և գնահատված կարիքի հիման վրա տրամադրել անհրաժեշտ վերականգնողական ծառայություններ:
Անդրադառնալով երեխաների պաշտպանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին՝ նախարար Ասատրյանը նշել է, որ մինչև 2017թ. ավարտը նախատեսվում է վերակազմակերպել նախարարության համակարգի 6 շուրջօրյա խնամքի հաստատությունները՝ դրանք դարձնելով երեխայի և ընտանիքի աջակցման ցերեկային կենտրոններ:
Նախարարը զեկուցել է նաև, որ ներկայումս հիմնովին փոփոխության է ենթարկվում աշխատանքային օրենսգիրքը, աշխատանքներ են իրականացվում ժողովրդագրական իրավիճակի դրական միտումների պահպանման և բացասական միտումների կանխարգելման նպատակով անհրաժեշտ ինստիտուցիոնալ հիմքերի ձևավորման ուղղությամբ՝ ի կատարումն անցյալ տարեվերջին Հանրապետության Նախագահի կողմից Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում ՀՀ ժողովրդագրական քաղաքականության ռազմավարության և դրա իրականացումն ապահովող միջոցառումների ցանկի (2009-2035թթ.) իրականացման վերաբերյալ հարցի քննարկման ժամանակ տրված հանձնարարականի:
Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպմանը Արտեմ Ասատրյանը ներկայացրել է սոցիալական պաշտպանության ոլորտի ծրագրերի հասցեականությունն ու արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով նախատեսվող ծրագրերը ևս, որոնք ենթադրում են նոր տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ինքնաշխատ համակարգերի և մոնիթորինգի ու գնահատման համակարգի ամբողջական ներդրում:

Глава Минтруда Артем Асатрян доложил президенту Армении о проводимых в сфере реформах
Во время рабочей встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном министр труда и социальных вопросов РА Артем Асатрян сегодня доложил о ходе выполнения поручений главы государства, коснувшись в том числе работ в сфере соцзащиты и планируемых системных изменений. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
В связи с проведенными в сфере пенсий, пособий и других денежных выплат работами  министр особо выделил работы с целью уточнения данных пенсионеров, совершенствования информационных инфраструктур сферы, увеличения средств, предоставляемых отдельным категориям военнослужащих и членам их семей. Министр отметил также, что с целью повышения адресности расходов пересмотрены условия и порядок назначения пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам.
Президент Саргсян поручил ускорить работы и по уточнению учета трудового стажа, сведению к минимуму возможных случайных либо умышленных ошибок, повышению ответственности, а также расширению круга социальных услуг, предоставляемых гражданам в режиме онлайн.
Министр Асатрян доложил также, что коренным образом пересматриваются методика и подходы оценки необеспеченности семей и предоставления социальной поддержки. Доклад министра труда и социальных вопросов Армении касался также работы в направлении формируемой новой системы в сфере медико-социальной экспертизы.
Обратившись к реформам, проводимым в сфере защиты детей, министр А. Асатрян отметил, что до конца 2017 года планируется реорганизовать 6 учреждений с круглосуточным пребыванием в дневные центры поддержки семьи и детства.
Министр также сообщил, что на данный момент полному изменению подвергается Трудовой кодекс Армении, проводятся работы по созданию необходимых институциональных основ с целью сохранения позитивных тенденций в демографической ситуации и предотвращения негативных тенденций.
Отметим, что данные изменения проводятся в исполнение поручения президента Армении, данного на заседании Совета национальной безопасности РА в декабре 2016 года – при обсуждении вопроса касательно реализации Стратегии демографической политики РА и списка мероприятий для обеспечения реализации Стратегии (2009-2035гг.).
В ходе рабочей встречи с президентом Армении А. Асатрян представил также действия, планируемые для повышения адресности и эффективности программ социальной защиты, которые предполагают внедрение новых информационных технологий, автоматизированных систем, систем мониторинга и оценки.