Մեկնարկում է «Ստանդարտ» ժամանակակից արվեստի միջազգային առաջին տրիենալեն
Արվեստների հայկական խորհրդի նախագահ Վարդան Կարապետյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ազդարարեց «Ստանդարտ» ժամանակակից արվեստի միջազգային տրիենալեի մեկնարկը:
««Ստանդարտ» ժամանակակից արվեստի միջազգային տրիենալեն մտահղացվել է Հայաստանում, այն կրում է շրջիկ բնույթ՝ կախված ցուցահանդեսի թեմայից, ունենալու է տարբեր երթուղիներ՝ Հայաստանի տարածքով»,- նշեց նա՝ տեղեկացնելով, որ առաջին տրիենալեի երթուղին Գյումրիից շարունակվում է Երևան, ապա Երևանից՝ Սևան:
Վ. Կարապետյանի խոսքով, «Ստանդարտ-2017»-ը տեղի է ունենում Հայաստանի հարուստ պատմամշակութային համատեքստում. «Հայաստանն ամուր հիմք հանդիսացավ «Ստանդարտ» նախագծի մտահղացման և մշակման համար: Գյումրիի ժամանակակից արվեստի բիենալեն, Երևանի ակտիվ արվեստային իրականությունը, «Ոսկե Առյուծ» մրցանակը, որին երկու տարի առաջ Հայկական տաղավարն արժանացավ Վենետիկի բիենալեում և վերջին տարիների բազում այլ նվաճումները զգալիորեն դյուրացրել են մեր առջև դրված խնդիրը»:
Նա տեղեկացրեց, որ տրիենալեի անվանումը ներշնչված է 1924 թ.-ին տպագրվող «Ստանդարտ»՝ հայկական ավանգարդ պարբերականի անունից։
Վ. Կարապետյանն ասաց, որ «Ստանդարտ» առաջին տրիենալեի համար Արվեստների Հայկական Խորհրդի ղեկավարությունն իբրև գլխավոր համադրող է ընտրել Ադելինա Ջուբերյան ֆոն Ֆյուրշթենբերգին, որը եղել է նաև 2015 թ. Վենետիկի 56-րդ բիենալեում «Ոսկե Առյուծ» մրցանակը նվաճած Հայկական տաղավարի համադրողը։ Գործընկեր համադրողն է Ռուբեն Արևշատյանը: Այս տարվա խորագիրն է «Անալոգ լեռը», ոգեշնչված է ֆրանսիացի սյուրռեալիստ գրող և բանաստեղծ Ռընո Դոմալի (1908-1944) համանուն «Անալոգ լեռը» անավարտ վեպից:
«Ստանդարտ» ժամանակակից արվեստի միջազգային տրիենալեն առաջին անգամ անցկացվելու է 2017թ.-ի հուլիսից մինչև դեկտեմբեր, իսկ այսուհետ տեղի է ունենալու երեք տարին մեկ անգամ: Առաջին տրիենալեին մասնակցում են 20-ից ավելի հայ և օտարազգի արվեստագետներ: Արվեստի այս փորձառության արդյունքում լինելու են ժամանակակից արվեստի մի շարք ցուցադրություններ, ինչպես նաև հյուրընկալվող և հայաստանաբնակ արվեստագետների միջև հանդիպումներ և համագործակցություններ, տեղային աշխատանքներ և պերֆորմանսներ:
Ասուլիսին ներկա Ադելինա Ջուբերյան ֆոն Ֆյուրշթենբերգը նշեց, որ երբ ինքնաթիռով գալիս են ու վերևից տեսնում Արարատը, այնուհետև վայրէջից հետո տեսնում հողին կանգնած՝ հնարավոր չէ չհիշել «Անալոգ լեռը» աշխատանքը:
«Արվեստն առհասարակ գոյություն չունի առանց հոգևոր մոտեցան. «Անալոգ լեռը» խորհրդանշական մի լեռ է, որը իմի է բերում երկինքն ու երկիրը, մի ուղի, որը պետք է դրսևորվի նյութական և մարդկային կերպարով, այլապես մեր վիճակը կատարելապես անհույս կլինի»:
Այսօր ՀԲԸՄ-ի ցուցասրահում բացվելու է բրազիլաբնակ լուսանկարիչ (1899-1966 թթ.) Գասպար Գասպարյանի «Հեռավոր պատառիկներ, մոդեռնիստի հետադարձ հայացք» ցուցադրությունը: Համադրողն է Ռուբեն Արևշատյանը։ ՀայԱրտ Մշակութային կենտրոնում ցուցադրվելու է Իլյա և Էմիլիա Կաբակովների (Ռուսաստան/ԱՄՆ) «Մոցարտի երաժշտությունը լսելիս խնձոր վերցնելու 20 եղանակ» և «Համերգ ճանճի համար» ինստալացիաները:
Գյումրիում Ժողովրդական ճարտարապետության և քաղաքային կենցաղի թանգարանում և Սերգեյ Մերկուրովի թանգարանում ներկայացվելու են արվեստի գործեր, պերֆորմանսներ և աշխատանոցներ, որոնք ստեղծվելու են Գյումրիի արվեստագետ հանրույթի հետ համագործակցությամբ։ Արվեստագետ Վահագն Ղուկասյանի հետ համադրողական համագործակցությունը տեղի կունենա Երանուհի և Մարիամ Ասլամազյան քույրերի պատկերասրահում, որտեղ երկու նկարչուհիների մշտական հավաքածուի ընտրանին կզուգադրվի հետևյալ արվեստագետների գործերի հետ՝ Ֆրանսիսի Ալիս (Բելգիա), Գոհար Մարտիրոսյան (Հայաստան), Ռոզանա փալազյան (Բրազիլիա)։ Կցուցադրվեն նաև «Արվեստ՝ հանուն աշխարհի» արտադրության կարճամետրաժ ֆիլմեր:
Տրիենալեի երկրորդ մասը նախատեսված է սեպտեմբերին՝ Էրեբունիում, Սևանում և այլ քաղաքներում:
Վ. Կարապետյանը տեղեկացրեց, որ տրիենալեն տեղի է ունենում ՀՀ մշակույթի նախարարության հովանու ներքո և աջակցությամբ, համակազմակերպիչ հաստատությունների օժանդակությամբ և մասնակցությամբ՝ Ժնևում գործող «Արվեստ՝ հանուն աշխարհի» կազմակերպության, Երևանում գործող «Արվեստ Հայաստան հիմնադրամի», «Հասրաթյան» հիմնադրամի, Ինտելեկտուալ ռենեսանս հիմնադրամի, Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանատան:

STANDARD international triennial of contemporary art kicks off in Armenia
President of the Armenian Arts Council (AAC) Vardan Karapetyan announced the launch of STANDARD 2017, the first edition of a triennial international exhibition of contemporary art based in Armenia at a news conference on Thursday.
“The STANDARD International Triennial of Contemporary Art has been initiated in Armenia. It is designed to have a roving nature, developing each time specific itineraries across Armenia,” Mr. Karapetyan said, pointing out that the first route of the triennial starts from Gyumri to Yerevan and then back to Gyumri.
In Mr. Karapetyan’s words, Armenia has been a solid base for thinking and developing a project such as STANDARD. “The Biennial of Contemporary Art in Gyumri, the vibrant art realities in Yerevan, the Golden Lion that the Armenian Pavilion was awarded at the 56th Venice Biennale in 2015, and many other achievements of recent years made our task easier.”
He informed that the very name of the triennial is inspired by the avant-garde magazine published in 1924, called Standard.
Vardan Karapetyan noted that the board of the Armenian Arts Council has invited Adelina Cüberyan von Fürstenberg, curator of the Golden Lion awarded Pavilion of Armenia at the 56th Venice Biennale, as Chief Curator of “Standard 2017”. She proposes an extraordinary experience inspired by The Mount Analogue, an unfinished novel by French surrealist writer and poet René Daumal (1908-1944). Ruben Arevshatyan has joined the team as associate curator.
“The first edition of STANDARD International Triennial of Contemporary Art is set to be held from July to December 2017. Afterwards the event will be organized once in three years. The first triennial has brought together more than 20 Armenian and foreign artists. As a result, there will be a series of contemporary art exhibitions, as well as meetings and collaborations between the foreign and local artists, site-specific works and performances.
Today an exhibition titled “Distant Fragments, a retrospective of the modernist” by photographer Gaspar Gasparian (Brazil) will open at AGBU exhibition hall, curated by Ruben Arevshatyan.
“20 Ways to get an Apple listening to the Music of Mozart” and “Concert for a Fly” installations by Ilya and Emilia Kabakov (Russia/USA) will be displayed on Thursday at Hay-Art Cultural Center.
A curatorial collaboration with Vahagn Ghukasyan  will be held at the Gallery of Mariam and Eranuhi Aslamazyan Sisters, where a selection of the works of the two painters from the permanent collection will interface with a video work by Rosana Palazyan (Brazil) and short films produced by ART for The World including Murali Nair (India), Idrissa Ouédraogo (Burkina Faso), Jafar Panahi (Iran) and Jia Zhangke (China).