Հրաչյա Հարությունյանը  ՌԴ-ից տեղափոխվել է Հայաստան
Ռուսաստանի Դաշնությունում դատապարտված Հրաչյա Հարությունյանը նախօրեին տեղափոխվել է Հայաստանի Հանրապետություն՝ «Դատապարտյալների փոխանցման մասին» 1983թ. եվրոպական կոնվենցիայով սահմանված կարգով պատժի մնացած մասը կրելու համար:
ՀՀ ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, դատապարտյալի փոխանցումից հետո, համաձայն վերը նշված կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածի, օտարերկրյա պետության կայացրած դատավճիռը պետք է ճանաչվի ՀՀ իրավասու դատարանի կողմից՝ կատարելով քրեորեն պատժելի արարքի համապատասխանեցում ՀՀ քրեական օրենսգրքին՝ անփոփոխ թողնելով սահմանված պատիժը:
ՌԴ իրավասու դատարանի դատավճիռը ճանաչելուց և այն կատարման ուղարկելուց հետո ՀՀ ներպետական օրենսդրության համաձայն՝ պատիժը կատարելու համար ուղղիչ հիմնարկի տեսակը և պատիժը կրելու վայրը  որոշում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության տեղաբաշխման հանձնաժողովը:
Հիշեցնենք, որ  Հրաչյա Հարությունյանը  2013-ի հուլիսի 13-ին  ՌԴ Պոդոլսկի շրջանի մերձակայքում  «կամազ» մակնիշի  բեռնատար  մեքենայով բախվել էր մարդատար ավտոբուսին, ինչի հետևանքով զոհվել էր 18 մարդ:  Հրաչյա Հարությունյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՌԴ քրեական օրենսգրքի 264 (երթևեկության կանոնների խախտում և տրանսպորտային միջոցների շահագործում) և 327 (փաստաթղթերի կեղծում, պատրաստում և իրացում) հոդվածներով: ՌԴ դատարանի որոշմամբ նա դատապարտվել  է 6 տարի 9 ամիս ժամկետով:

Armenian citizen Hrachya Harutyunyan, who has been sentenced to 6 years and 9 months in prison in Russia for his involvement in fatal bus crush, was transferred to Armenia to serve his sentence at home.
Armenian justice ministry said in a release the transfer was implemented in accordance with the procedure established by the 1983 European Convention on the Transfer of Sentenced Persons for the continued enforcement.
The release recalls of the Article 10 of the Convention, stating the enforcement shall be bound by the legal nature and duration of the sentence as determined by the sentencing state, while the accepting state may adapt the sanction to the punishment or measure prescribed by its own law for a similar offence, “to not aggravate, by its nature or duration, the sanction imposed in the sentencing State, nor exceed the maximum prescribed by the law of the administering state.”
To note, on July 13, 2013, near Russia’s Podolsk Village, truck-driver Hrachya Harutyunyan in his “Kamaz” vehicle crashed into a passenger bus, as a result of which 18 people died. He was sentenced to 6 years and 9 months in prison. Pursuant to his verdict Hrachya Harutyunyan has been pleaded guilty under two articles_ violation of vehicle operation and traffic rules which causes grave consequences and usage of fake documents.