Բասկետբոլի Մ 16 տարեկան աղջիկների Հայաստանի հավաքականը պատրաստվում է հուլիսի 25-30-ը Ջիբրալթարում կայանալիք Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնությանը: Այժմ բասկետբոլիստները Վահագն Հարությունյանի գլխավորությամբ ուսումնամարզական հավաք են անցկացնում Օլիմպավանում: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում մարզիչը նշել է, որ Ջիբրալթար մեկնելու են ութ խաղացողով.
«Ցավոք, երկու բասկետբոլիստ մեզ չեն օգնի Եվրոպայի առաջնությունում: Ռիտա Ալնահին վնասվածք ունի, իսկ Ալեքսանդրա Անտոնյանին վիզա չեն տրամադրել, քանի որ մենք մի քանի օր ուշացրել էինք փաստաթղթերը: Իհարկե, սա ինչ որ չափով կազդի խաղի վրա` փոխարինումներ շատ կատարել չենք կարողանա: Բայց մեր նվազագույն խնդիրը լավագույն եռյակ մտնելն է»,- նշել է Վահագն Հարությունյանը:
Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնությունում Հայաստանի մրցակիցներն են Ջիբրալթարը, Մոնակոն և Ուելսը.
«Մրցակիցներին ծանոթ ենք, բացի Մոնակոյից: Պայքարելու ենք մինչեւ վերջ: Միասին մարզվելու քիչ ժամանակ ունենք, երկու ընկերական հանդիպում ենք անցկացրել: Հիմնականում կատարել ենք մեր առջեւ դրված խնդիրները: Թիմը խաղային ձեռագիր ունի: Աղջիկները շատ լավ կարողանում են համագործակցել խաղադաշտում, թիմային ոգին բարձր է»,- ասել է մարզիչը:
Մ 16 տարեկանների հավաքականում ընդգրկվել են` Ասլանյան Աննա, Հովհաննիսյան Անի, Գոմցյան Տաթեւ, Մելիքյան Քրիստինա, Պողոսյան Շաքե, Շահինյան Էլեն, Օհանյան Քրիստինա, Մկրտչյան Էմմա: Մի քանի բասկետբոլիստներ հանդես են եկել նաև Մ 18 տարեկանների թիմում:

Тренер баскетбольной сборной Армении: Наша задача – попасть в тройку
Сборная девушек Армении по баскетболу до 16 лет готовится к чемпионату Европы в дивизионе «С», который пройдет с 25 по 30 июля в Гибралтаре.
Сейчас баскетболистки под руководством Ваагна Арутюняна проводят учебно-тренировочный сбор в Олимпаване. В беседе с пресс-службой НОКА тренер отметил, что в Гибралтар отправятся восемь игроков.
«К сожалению, две баскетболистки не смогут нам помочь на чемпионате Европы. Рита Алнахи травмирована, а Александре Антонян не предоставили визу, поскольку мы на несколько дней запоздали с подачей документов.
Конечно, это в какой-то мере отразится на игре – не сможем проводить много замен. Но наша задача-минимум – оказаться в тройке», – отметил Ваагн Арутюнян.
Соперниками сборной Армении в дивизионе «С» чемпионата Европы станут Гибралтар, Монако и Уэльс.
«За исключением Монако с соперниками мы знакомы. Будем бороться до конца. Было мало времени на совместные тренировки, провели две товарищеские встречи. В основном выполнили стоящие перед нами задачи. Команда имеет игровой почерк. Девушки могут очень хорошо взаимодействовать на площадке, командный дух – высок», – сказал тренер.
В сборную до 16 лет вызваны Асланян Анна, Оганесян Ани, Гомцян Татев, Меликян Кристина, Погосян Шаке, Шагинян Элен, Оганян Кристина, Мкртчян Эмма.