Իրանում մեկնարկել է հայկական ֆիլմերի շաբաթը
Իրանի արվեստագետների տան «Նասերի» դահլիճում նախօրեին տեղի է ունեցել հայկական ֆիլմերի շաբաթվա բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին ներկա են եղել ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանը, դեսպանության դիվանագիտական անձնակազմը, Հայաստանից ժամանած կինոռեժիսորներ Արամ Շահբազյանն ու Արեն Վաթյանը, մեծաթիվ հյուրեր:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, միջոցառման ընթացքում ներկայացվել են Իրանի երեք քաղաքներում՝ Թեհրանում, Մաշհադում և Շիրազում հուլիսի 23-ից 29-ը ցուցադրվելիք ֆիլմերն ու դրանց կարճ բովանդակությունը:
Հանդիսությանը ելույթով հանդես է եկել դեսպան Թումանյանը, ով ներկայացրել է հայկական կինոյի անցած ուղին և հայ-իրանական մշակութային առնչությունները:
Բացման արարողությանը հաջորդել է Արամ Շահբազյանի «Մոսկվիչ, իմ սեր» ֆիլմի ցուցադրությունը, որից հետո հայ կինոռեժիսորների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել համատեղ քննարկում՝ նվիրված հայկական կինոարվեստի պատմությանն ու կինոյի ոլորտում հայ-իրանական համագործակցության հեռանկարներին:

Вечером 23 июля в Иране открылась неделя армянских фильмов, которая будет продолжаться до 29 июля. Об этом сообщает агентство ИРНА.
Помимо Тегерана, неделя армянского кино пройдёт в Мешхеде и Ширазе.
По словам посла Армении в Иране Арташеса Туманяна, неделя армянского кино, которая проводится по инициативе посольства Армении и кинематографической группы «Искусство и опыт», приведёт к расширению сотрудничества в культурной сфере между двумя странами.
Указав на культурную общность между Ираном и Арменией, Туманян отметил, что, несмотря на хороший уровень двусторонних отношений в экономической и политической сферах, народы двух стран не очень знакомы с культурой друг друга.
Он также отметил, что в ходе мероприятия состоятся показы 10 фильмов, в том числе картин Арама Шахбазяна «Москвич, любовь моя» и «Карта спасения», а также «Глиняный человек» Арама Ватяна.