Իրանում մեկնարկել է հայկական ֆիլմերի շաբաթը
Իրանի արվեստագետների տան «Նասերի» դահլիճում նախօրեին տեղի է ունեցել հայկական ֆիլմերի շաբաթվա բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին ներկա են եղել ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանը, դեսպանության դիվանագիտական անձնակազմը, Հայաստանից ժամանած կինոռեժիսորներ Արամ Շահբազյանն ու Արեն Վաթյանը, մեծաթիվ հյուրեր:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, միջոցառման ընթացքում ներկայացվել են Իրանի երեք քաղաքներում՝ Թեհրանում, Մաշհադում և Շիրազում հուլիսի 23-ից 29-ը ցուցադրվելիք ֆիլմերն ու դրանց կարճ բովանդակությունը:
Հանդիսությանը ելույթով հանդես է եկել դեսպան Թումանյանը, ով ներկայացրել է հայկական կինոյի անցած ուղին և հայ-իրանական մշակութային առնչությունները:
Բացման արարողությանը հաջորդել է Արամ Շահբազյանի «Մոսկվիչ, իմ սեր» ֆիլմի ցուցադրությունը, որից հետո հայ կինոռեժիսորների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել համատեղ քննարկում՝ նվիրված հայկական կինոարվեստի պատմությանն ու կինոյի ոլորտում հայ-իրանական համագործակցության հեռանկարներին:

The Armenian Movie Week officially launched in the House of Artists of Iran on Sunday, in attendance of Ambassador of Armenia to Iran Artashes Tumanyan, the Embassy staff, as well as Armenian filmmakers Aram Shahbazyan and Aren Vatyan, together with a large number of guests.
As the press service of Armenia’s Ministry of Foreign Affairs told Panorama.am, the participants were briefed on the films featured in the weeklong program of the Armenia Movie Week, slated for July 23-29 in the Iranian cities of Tehran, Mashhad and Shiraz.
Ambassador Artashes Tumanyan also delivered remarks at the event, touching upon the path of the Armenian cinema, as well as Armenian-Iranian cultural ties.
The opening ceremony was followed by the screening of the movie “Moskvitch, My Love” by Aram Shahbazyan. Afterwards a joint discussion was held with the participation of Armenian film directors, focusing on the history of the Armenian cinema and the perspectives of Armenian-Iranian cooperation in film industry.