ՄԻՊ-ն Ադրբեջանի կողմից Տավուշի գյուղերը գնդակոծելու վերաբերյալ հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարի ներկայացուցչի հետ
16:20 24/07/2017
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝  ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից 2017թ. հուլիսի 20-22-ին Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղերը գնդակոծելու վերաբերյալ, հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրոպայի Խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատարի ներկայացուցչի հետ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հաղորդմամբ, Արման Թաթոյանը մտահոգություն է հայտնել,որ ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախավորում են հատկապես քաղաքացիներին և նրանց գույքը, գնդակոծում են գյուղերի դպրոցները, մանկապարտեզները, բնակելի տները, հատկապես՝ օրվա այն ժամերին, երբ ավելի մեծ է խաղաղ բնակիչների կյանքին և առողջությանը վնաս պատճառելու հավանականությունը:
Պաշտպանը նշել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է հրապարակայնորեն դատապարտի քաղաքացիական բնակչության թիրախային գնդակոծությունները:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի և ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակի պայմանավորվածության համաձայն՝ վերջին օրերին Տավուշի մարզի սահմանամերձ Չինարի, Բարեկամավան գյուղերի գնդակոծությունների ու դրանց հետևանքների վերաբերյալ տվյալները հատուկ սկզբունքով կամփոփվեն և կներկայացվեն հանձնակատարին:

Armenia’s Ombudsman voices concerns over Azeri shelling of Armenian villages in phone call with representative of CoE Commissioner for Human Rights
17:21 24/07/2017
Arman Tatoyan, Human Rights Defender of the Republic of Armenia, held a telephone conversation on Monday with the representative of the Commissioner for Human Rights of the Council of Europe (CoE) over the shelling of the bordering villages of Armenia’s Tavush Province by the Azerbaijani military on 20-22 July.
As the Ombudsman’s Office told Panorama.am, Mr. Tatoyan voiced concerns that the Azerbaijani armed forces are especially targeting the civilians and their property, shelling the schools, kindergartens and houses of the villages, especially at the times of the day when there is a greater likelihood of hurting the villagers.
The Ombudsman noted that the international community must publically condemn the targeted shelling of the civilians.
Upon the agreement reached between the Human Rights Defender of Armenia and the Office of the CoE Commissioner for Human Rights, the reports on the recent Azeri shelling of bordering Chinari and Barekamavan villages located at Armenia’s Tavush Province, as well as the consequences of the Azerbaijani actions will be summed up and submitted to the Commissioner.