ՊՆ-ում քննարկվել են սահմանամերձ համայնքների անվտանգության խնդիրներին վերաբերող հարցեր
Հուլիսի 26-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում կայացել է սահմանամերձ համայնքներում համակարգման ենթակա հարցերի լուծման նպատակով ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովի չորրորդ նիստը, որը ղեկավարում էր հանձնաժողովի նախագահ, պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը: Այս մասին տեղեկացնում են ՊՆ լրատվական ծառայությունից։
Սահմանամերձ համայնքներում ներդրումային ծրագրերի իրականացման, դպրոցների և մանկապարտեզների դիմաց պատնեշների, հրետակոծությունից պատսպարվելու նպատակով թաքստոցների կառուցման, իրադրության սրման դեպքում բնակիչների կողմից պահակային ծառայություն իրականացնելու նպատակով զենքի տրամադրման, գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածքներ տանող ճանապարհների բարեկարգման և մի շարք այլ հարցերի վերաբերյալ տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքի մասին զեկույցներով հանդես են եկել համապատասխան նախարարությունների ներկայացուցիչները, իսկ համայնքների ղեկավարները ներկայացրել են իրենց դիտարկումներն ու առաջարկությունները:
Նիստին մասնակցել են նաև այս համայնքներում վերջին տարիներին ծրագրեր իրականացրած միջազգային գործընկեր կառույցների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, ովքեր ևս ներկայացրել են իրենց առաջարկությունները:
Նիստի ընթացքում քննարկման առարկա են դարձել սահմանամերձ համայնքների անվտանգության խնդիրներին վերաբերող մի շարք հարցեր:

В Минобороны Армении обсуждены вопросы безопасности приграничных общин
В министерстве обороны Армении сегодня, 26 июля, состоялось 4-е заседание межведомственной комиссии, занимающейся вопросами приграничных общин, под председательством министра обороны РА Вигена Саркисяна. Об этом сообщает пресс-служба армянского оборонного ведомства.
Представители соответствующих министерств выступили с докладами относительно хода выполнения данных поручений по реализации инвестиционных программ в приграничных общинах, строительству ограждений перед школами и детскими садами, обустройству дорог, ведущих к землям сельскохозяйственного назначения, и ряду других вопросов.
В свою очередь руководители общин представили свои замечания и предложения.
В заседании приняли участие также представители партнёрских организаций, которые реализовали ряд программ в данных областях, они также представили свои предложения.
Предметом обсуждения на заседании стал ряд вопросов, касающихся проблем безопасности приграничных общин.