Պաղպաղակ արտադրող 10 ընկերություններ թույլ չեն տվել ստուգումներ անցկացնել. Մելիտա Հակոբյան
Հայաստանի սպառողների ազգային ակադեմիայի ներկայացուցիչներն օրերս եղել են պաղպաղակ արտադրող մի քանի ընկերություններում՝ հետևելու արտադրական գործընթացին  և պատրաստի արտադրանքի որակական ցուցանիշներին:
Լրագրողների հետ այսօր կայացած հանդիպման ժամանակ ակադեմիայի նախագահ Մելիտա Հակոբյանը նշեց, որ նախապես նամակ են գրել պաղպաղակ արտադրող 15 ընկերությունների՝ խնդրելով թույլ տալ ստուգումներ անցկացնել իրենց արտադրամասերում: Արձագանքել են միայն 5 ընկերություններ՝ «Թամարա», «Գրանդ Քենդի», «Աշտարակ կաթ», «Արմսուիթ» և «Այս դեսերտ»:
«Այս բոլոր ընկերություններում գրեթե թերություններ չեն հայտնաբերվել: Արտադրական գործընթացներում որևէ նկատելի խախտումներ չեն գրանցվել: Պաղպաղակների պիտակավորումները և արտադրական հումքը եղել են նորմալ: Բաղադրության մեջ որոշ դեպքերում օգտագործվել է կարագ, որոշ դեպքերում՝ բուսական յուղ: Սակայն որոշ ընկերություններ չեն նշել՝ հատկապես ինչ բուսական յուղ և ինչ քանակությամբ է օգտագործվել»,- ասաց բանախոսը:
Մելիտա Հակոբյանը կասկած հայտնեց՝ պաղպաղակ արտադրող այն ընկերությունները, որոնք ասոցիացիայի անդամներին թույլ չեն տվել ստուգումներ անցկացնել արտադրամասերում, հնարավոր է՝ լուրջ խախտումներ են թաքցնում:
Բանախոսը նաև ընդգծեց, որ որոշ սուպերմարկետներում ռուսական արտադրության պաղպաղակը վաճառվում է հայկական ընկերությունների սառնարաններում, ինչը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ սպառողի մոլորեցում:
Ասուլիսին ներկա սպառողների ազգային ակադեմիայի մոնիթորինգի բաժնի ղեկավար Ռուբեն Հայթյանն իր հերթին  նշեց, որ ռուսական արտադրության պաղպաղակը շուկայում ներկայացված է 15 տոկոսով, տեղական արտադրանքի համեմատ՝ զգալի թանկ գնով:
Նա ասաց, որ լցնովի պաղպաղակի՝ Երևանի կենտրոնում տեղակայված հինգ կետերից միայն մեկն է որակը հավաստող փաստաթղթեր ունեցել, մյուսների արտադրությունը կասկածելի ծագման է եղել:

Мелита Акопян: 10 компаний по производству мороженого в Армении не разрешили проверки на предприятиях
14:22 26/07/2017
Представители Национальной академии потребителей Армении на днях побывали в нескольких компаниях по производству мороженого с целью проследить за процессом производства и качественными показателями готовой продукции.
Председатель Национальной академии потребителей Армении Мелита Акопян сегодня на пресс-конференции отметила, что они заранее направили письма в 15 компаний с просьбой разрешить проверки в цехах.
По словам Мелиты Акопян, откликнулись на данные письма лишь 5 компаний – «Тамара», «Гранд Кенди», «Аштарак кат», «Армсвит» и «Айс десерт».
«В вышеперечисленных компаниях упущений практически обнаружено не было. В производственных процессах каких-либо заметных нарушений выявлено не было. Маркировка мороженого и производственное сырье были в норме. В некоторых рецептах использовалось масло, в других – растительное масло. Однако некоторые компании не указали, какое конкретно растительное масло использовано и в каком количестве», – подчеркнула председатель академии.
М. Акопян выразила мнение, что компании по производству мороженого, которые не разрешили представителям академии провести проверку на предприятии, возможно, скрывают серьезные нарушения.
Председатель академии также отметила, что в некоторых супермаркетах мороженое российского производства продается в холодильниках с продукцией армянских производителей, что является ничем иным, как введением в заблуждение потребителя.
В свою очередь другой участник пресс-конференции, руководитель отдела мониторинга академии Рубен Айтян отметил, что только в одной из пяти точек в центре Еревана по продаже мягкого мороженого были в наличии документы, подтверждающие качество продукта.