Հուլիսի 26-ի դրությամբ հանրապետությունում վերամշակող ընկերությունների կողմից մթերվել է 10 հազար 500 տոննա պտուղ-բանջարեղեն, որից 1330 տոննան՝ բանջարեղեն, 9170 տոննան՝ պտուղ,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Մակարյանը:
Նրա խոսքերով՝ 7300 տոննան եղել է ծիրան. «Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ վերամշակող ընկերությունների կողմից մթերվել է 7100 տոննա պտուղ-բանջարեղեն: Այսինքն՝ այս տարի շուրջ 67 տոկոսով ավելի պտուղ-բանջարեղեն են մթերել ընկերությունները»։
Ինչ վերաբերում է արտահանմանը, ապա հուլիսի 26-ի դրությամբ` Հայաստանից արտահանվել է 65 հազար տոննա պտուղ-բանջարեղեն:
Այս տարի, ըստ փոխնախարարի, արդեն 26 հազար տոննա ծիրան է արտահանվել, նախորդ տարի այն կազմել է 19 հազար 900 տոննա:
«Վերջին 7 տարիների ընթացքում նման ցուցանիշ չի արձանագրվել: Ծիրանի արտահանումը շարունակվում է, քանի որ սառնարաններում դեռևս մնացել է պահեստավորված ծիրան»,- ասաց Ռոբերտ Մակարյանը:
Փոխնախարարը նշեց, որ աճել է նաև ելակի արտահանումը, մասնավորապես, հանրապետությունից արտահանվել է շուրջ 2500 տոննա, որը երկու անգամ գերազանցել է նախորդ տարվա ծավալը:
Հանրապետությունից արտահանվել է նաև 5400 տոննա կարտոֆիլ, նախորդ տարվա համեմատ դա երեք անգամ ավելի է: Արտահանման հիմնական երկրներն են` Ռուսաստանի Դաշնություն` 62 հազար տոննա, Վրաստան, ԱՄԷ, Բելառուս և Ուկրաինա:

As of July 26, 10, 500 tons of fresh fruit and vegetables were processed by processing companies in the territory of Armenia, including 1,330 tons of vegetables and 9,170 tones of fruit, Deputy Minister of Agriculture Robert Makaryan told a press conference on Wednesday. In his words, apricot amounted to 7,300 tons of the processed fruit.
“7,100 tons of fruit and vegetables were processed in the previous year by processing companies which means they have processed 67% more this year,” Makaryan said.
According to the published data by the official, as of July 26, 65 thousand tons of fresh fruit and vegetables were exported from Armenia this year, including 26 tons of apricot as compared with 19,900 tons for the same period in 2016.
“We have not seen such a growth over the past seven years. The apricot export continues as we have stored fruit in refrigerators,” said the deputy minister, pointing also to the export growth of strawberry with 2,500 exported thus far - twice as much as in 2016.
Apart from that, 5,400 tones pf potato were exported from the republic which is three times higher to compare with the last year’s volumes.
Main destinations of export of Armenian fruit and vegetables are Russia, Georgia, the UAE, Belarus, and Ukraine.