Հուլիսի 26-ի դրությամբ հանրապետությունում վերամշակող ընկերությունների կողմից մթերվել է 10 հազար 500 տոննա պտուղ-բանջարեղեն, որից 1330 տոննան՝ բանջարեղեն, 9170 տոննան՝ պտուղ,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Մակարյանը:
Նրա խոսքերով՝ 7300 տոննան եղել է ծիրան. «Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ վերամշակող ընկերությունների կողմից մթերվել է 7100 տոննա պտուղ-բանջարեղեն: Այսինքն՝ այս տարի շուրջ 67 տոկոսով ավելի պտուղ-բանջարեղեն են մթերել ընկերությունները»։
Ինչ վերաբերում է արտահանմանը, ապա հուլիսի 26-ի դրությամբ` Հայաստանից արտահանվել է 65 հազար տոննա պտուղ-բանջարեղեն:
Այս տարի, ըստ փոխնախարարի, արդեն 26 հազար տոննա ծիրան է արտահանվել, նախորդ տարի այն կազմել է 19 հազար 900 տոննա:
«Վերջին 7 տարիների ընթացքում նման ցուցանիշ չի արձանագրվել: Ծիրանի արտահանումը շարունակվում է, քանի որ սառնարաններում դեռևս մնացել է պահեստավորված ծիրան»,- ասաց Ռոբերտ Մակարյանը:
Փոխնախարարը նշեց, որ աճել է նաև ելակի արտահանումը, մասնավորապես, հանրապետությունից արտահանվել է շուրջ 2500 տոննա, որը երկու անգամ գերազանցել է նախորդ տարվա ծավալը:
Հանրապետությունից արտահանվել է նաև 5400 տոննա կարտոֆիլ, նախորդ տարվա համեմատ դա երեք անգամ ավելի է: Արտահանման հիմնական երկրներն են` Ռուսաստանի Դաշնություն` 62 հազար տոննա, Վրաստան, ԱՄԷ, Բելառուս և Ուկրաինա:

Экспорт абрикоса из Армении в 2017 году вырос – до рекордных показателей
Экспорт абрикоса из Армении в 2017 году вырос, зарегистрированный показатель – рекордный за последние 7 лет. Об этом заявил на встрече с журналистами заместитель министра сельского хозяйства республики Роберт Макарян.
По состоянию на 26 июля, перерабатывающими компаниями в Армении закуплено 10 тыс. 500 т плодов и овощей. «То есть в этом году компании закупили плодов и овощей порядка на 67% больше», – сказал замминистра. По словам Роберта Макаряна, закуплено 7300 т абрикоса.
Что же касается экспорта, по состоянию на 26 июля, из Армении экспортировано 65 тыс. плодов и овощей.
Если в 2016 году из Армении было экспортировано 19 тыс. 900 т абрикоса, то в 2017 году этот показатель составил уже 26 тыс.т.
«Таких показателей не регистрировалось за последние 7 лет. Экспорт урожая абрикоса продолжается», – добавил Роберт Макарян. Вдвое вырос экспорт клубники – до 2,5 тыс. т, втрое – картофеля, до 5,4 тыс. т.