Օտարերկրացի կամավորներին հիացրել է Հայաստանի պատմամշակութային հարուստ ժառանգությունը
«Երբեք չէի կարող պատկերացնել, որ յուրաքանչյուր քարն իր առանձին բացատրությունը կունենա, ճարտարապետական կառույցները տպավորիչ էին և այս հիասքանչ վայրն իրոք արժեր տեսնել», -Մոմիկի թանգարանի գրառումների մատյանում նշել է  օտարերկրացի կամավոր 18-ամյա Պուի Յի Ցսանը:
Նա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Պատրիմոնիտո 2017» ծրագրի շրջանակում Հայաստանում է գտնվում օտարերկրացի այլ կամավորների հետ: Նրանք «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենության հրավերով հուլիսի 25-ին Վայոց ձորի մարզում են եղել:
ՊՈԱԿ-ից հայտնում են, որ Հայաստանի պատմամշակութային հարուստ ժառանգությունը տպավորել էր հյուրերին: Նորավանքի վանական համալրիրի տարածքում ու Մոմիկի թանգարանում նրանց համար էքսկուրսիա է անցկացվել: Երիտասարդներին ներկայացվել է Մոմիկ ճարտարապետի, գործունեությունը, թողած ժառանգությունը:
«Հայաստանի ուսանողական ջոկատներ» (ՀՈՒՋ) կազմակերպության միջոցով Կորեայից, Հոնկոնգից, Իսպանիայից, Ֆրանսիայից, Լեհաստանից ու այլ երկրներից առաջին անգամ Հայաստանում հյուրընկալված երիտասարդները էքսկուրսիայի ավարտին իրենց տպավորություններով կիսվել են թանգարանի գրառումների մատյանում:
Ֆրանսիացի Սիմոն Գոտյեն մինչ այստեղ գալը Հայաստանի մասին պատմող գիրք էր գնել ու մանրակրկիտ ուսումնասիրել: Անցնող օրերին նա գրքի էջերից առանձնացրել էր իրեն հետաքրքրող տեսարժան վայրերը, որտեղ հասցրել էր լինել` Սևանավանք, Հայաստանի Ազգային պատկերասրահ, Գառնի, Հայաստանի Պատմության թանգարան: Ֆրանսիացի կամավորը մտադիր է Հայաստան գալ նաև տարվա այլ եղանակի, երազում է լինել Ամբերդում ու Աղձքում:
Ձմռանը նախատեսում է Հայաստան այցելել նաև իսպանացի Ալբա Սոնեյրան:
«Ուզում եմ ձյան շերտով պատված Արարատը տեսնել ու հիանալ այդ գեղեցկությամբ: Նորավանքի ժայռերն էլ այնքան մեծ էին, որ դրանցով շրջապատված ինձ շատ փոքր էի զգում»,-ասել է նա՝ հավելելով, հայկական ու իսպանական մշակույթների մեջ ներդաշնակ նմանություն կա:
Լատիվիացի Ագնեսա Թիմբարեան  փորձել է հայերենի իմացությամբ զարմացնել:
«Բարև, ոնց ես, ես հայերեն եմ սովորում, շատ սիրեցի Հայաստանը», -լատվիական շեշտադրումով ասել է հայերեն խոսող կամավոր լատիվիացի Ագնեսա Թիմբարեան:

Прибывших в Армению иностранных волонтеров потрясла архитектура монастырского комплекса Нораванк
Находящиеся в Армении в рамках программы ЮНЕСКО «Patrimonito-2017» иностранные волонтеры 25 июля посетили Вайоцдзорскую область республики –  по приглашению  ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедеников» министерства культуры РА.
Богатое историко-культурное наследие Армении, как сообщают из ГНКО, впечатлило гостей. Для них была организована экскурсия на территории монастырского комплекса Нораванк и в музее Момика. Молодым людям были представлены деятельность армянского архитектора, мастера по камню и художника Момика, оставленное им наследие.
Впервые прибывавшие в Армению при содействии организации «Студенческие отряды Армении» волонтеры из Кореи, Гонконга, Испании, Франции, Польши и других стран поделились впечатлениями в книге отзывов музея.
«Даже не представлял, что у каждого камня может быть свое значение, архитектурные строения впечатляют. Это чудесное место действительно стоило увидеть», – отметил18-летний Пуи Ци Цсань.
Француз Симон Готье до прибытия в Армению приобрел рассказывающую о республике книгу и тщательно ее изучил. Он выделил самые интересные для себя места: Севанаванк, Национальная галерея Армении, Гарни, Музей истории Армении. Французский волонтер намерен вернуться в Армению и в другое время года, мечтает побывать в Амберде.
Зимой в Армению хочет приехать и Альба Сонейра из Испании. «Хочу увидеть покрытый снегом Арарат и насладиться этой красотой», – говорит Альба Сонейра, добавляя, что в армянской и испанской культурах существует гармоничное сходство.