«Արտաշատի տրկոտաժի ֆաբրիկայում» վերագործարկման աշխատանքներ են ընթանում. «Հրապարակ»
«Հրապարակ»-ը գրում է. «Մենք գրել էինք, որ ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանը որոշել է ընդլայնել տեքստիլի և տրիկոտաժի արտադրությունն ու այդ նպատակով գնել է «Արտաշատի տրկոտաժի ֆաբրիկան»:  Շուրջ 1500 քմ տարածք զբաղեցնող հսկա ֆաբրիկայում այժմ վերագործարկման աշխատանքներ են ընթանում: Ֆաբրիկան արտադրելու է տնային տեքստիլ և կտորեղեն:
Մեզ հաջողվել է պարզել, որ ֆաբրիկայի գործարկումը, որը նախատեսված է մինչև տարեվերջ կամ 2018-ի սկիզբ, իրականացվելու է լիբանանահայ ներդրողների հետ միասին, ովքեր արաբական մի շարք երկրներում արդեն իսկ ունեն կարի ֆաբրիկաներ: Անհրաժեշտ սարքավորումների ձեռքբերման համար շուրջ 6 միլիոն եվրո է ներդրվելու:
Ալեքսանյանը ՀՀ-ում սկսելու է նաև կտորի մեծ արտադրություն, որն ունենալու է օրական 15 տոննա արտադրողականություն, և այդ նպատակով շուրջ 20 միլիոն եվրոյի ներդրում է կատարվելու: Ինչպես տեսնում ենք՝ օլիգարխը  մոնոլոպիա է ձևավորում ոչ միայն շաքարավազի և մի շարք այլ մթերքների ոլորտում, այլ նաև՝ տեքստիլի»։

«Грапарак»: Арташатская трикотажная фабрика снова заработает
Газета «Грапарак» пишет, что депутат парламента Армении Самвел Алексанян решил расширить производство текстиля и трикотажа и с этой целью приобрел «Арташатскую трикотажную фабрику». Сейчас на этой крупной фабрике, занимающей площадь около1500 квадратных метров, идут строительные работы. На фабрике будут производить домашний текстиль и ткани.
«Нам удалось выяснить, что запуск нового производства, намеченный до конца года или в начале 2018 года, будет осуществлен вместе с инвесторами – ливанскими армянами, которые в ряде арабских стран имеют швейные фабрики. Для приобретения необходимого оборудования будет инвестировано около 6 млн. евро.
Алексанян начнет в Армении также производство ткани, производительность которого ежедневно составит 15 тонн, и с этой целью будет инвестировано порядка 20 млн. евро. Как видим, олигарх формирует монополию не только на рынке сахарного песка и ряда других продуктов, но и текстиля», - отмечает издание.