Միջուկային ծրագրի հարցում Իրանը հնարավոր է վերանայի իր մոտեցումները
«Նախընտրական քարոզչության ժամանակ հիմնականում երկու կարևոր խնդրի շուրջ էին ընթանում քննարկումները. Առաջինը՝ միջուկային ծրագիրն էր, երկրորդը՝ հրթիռային համակարգերի հարցը: Եվ հենց այդ գործոններով պայմանվորված արդեն հետընտրական շրջանում Իրանի նորընտիր նախագահը կանգնեց արտաքին և ներքին լուրջ մարտահրավերների առջև: Արտաքինը պայմանավորված էր Միացյալ Նահանգների կողմից սահմանված նոր պատժամիջոցներով, ներքինը՝ ԻՀՊԿ-ի և նախագահի հարաբերություններում առաջացած լարվածությամբ»,-Ֆեյսբուքում թողնված գրառման մեջ նշել է իրանագետ Արմեն Իսրայելյանը։
«Օրերս Հասան Ռուհանիի և ԻՀՊԿ-ի բարձրագույն ղեկավարության հանդիպումը կարծես թե թուլացրեց առկա լարվածությունը, սակայն միջուկային ծրագրի հարցում պահպանողականները դեռ շարունակում են ճնշում գործադրել՝ պահանջելով կառավարությանը զրկել միջուկային ծրագրի հարցում ունեցած լիազորություններից:
Մի քանի օրից տեղի կունենա Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի երդման արարողությունը: Ամենայն հավանականությամբ կառավարության կազմը Հ. Ռուհանին կներկայացնի հենց երդմնակալության ժամանակ:
Նախօրեին կառավարության նիստի ընթացքում Հասան Ռուհանին հայտարարեց, որ Իրանը Միացյալ Նահանգների գործողություններին համարժեք պատասխան է տալու: Այդ համատեքստում չի բացառվում, որ կառավարության փոխարեն՝ միջուկային ծրագրով կրկին սկսի զբաղվել Ազգային անվտանգության գերագույն խորհուրդը կամ հոգևոր առաջնորդի անմիջական ենթակայությամբ գործող որևէ կառույց»,-եզրափակել է նա:

“The discussions during the [Iranian] election campaign mainly focused on two key issues – the first one referred to its nuclear program, with the second issue related to its ballistic missile program. And in the post-election period, Iran’s president-elect faced serious domestic and foreign challenges driven from the above-mentioned factors. The foreign challenges stemmed from the new U.S. sanctions on Iran, with the domestic issues related to the tensions in the relations between the president and the IRGC (Iran's Islamic Revolutionary Guards Corps),” Armen Israelyan, a Yerevan-based expert on Iranian studies, noted in a Facebook post.
“The recent meeting between Hassan Rouhani and the IRGC leaders seems to have relaxed the existing tension in their relations. Meantime, Iran’s conservatives still continue to exert pressure reading the nuclear deal, demanding the government to be deprived of its powers on the program.
Hassan Rouhani will be officially inaugurated as Iran’s president in a few days, and it is likely that the president will introduce the government staff during that ceremony.
At the government session on July 27, Rouhani promised an adequate retaliation to the new U.S. sanctions. In this context it is not ruled out that the Supreme National Security Council, or another structure under the direct command of the supreme leader will begin dealing with the nuclear program instead of the government,” he concluded.