Ծխելու դեմ պայքարի  ռազմավարությունը կարժանանա կառավարության հավանությանը. «Ժողովուրդ»
Օգոստոսի 3-ին կայանալիք կառավարության նիստում  հավանության կարժանանա  ծխելու դեմ պայքարի  ռազմավարությունը:  Հիշեցնենք, որ առողջապահության նախարարի  այս առաջարկը բուռն  քննարկումների առիթ էր դարձել, քանի որ նախարարն առաջարկել էր  հանրային վայրերում արգելել ծխելը, իսկ արգելված հանրային վայրերում ծխելը  թույլատրելու դեպքում  10.000 դոլարով կտուգանվի   տարածքի սեփականատերը:
Նախագծով՝  2017-2020 թվականների համար  կառավարությունը կանխատեսում է  տարեկան 1.5-2  տոկոսով  նվազեցնել  ծխախոտի օգտագործման տարածվածությունը, 15 և բարձր տարիքի  տղամարդկանց  շրջանում ծխախոտի օգտագործման տարածվածության  ընթացիկ ցուցանիշի  հարաբերական  կրճատում ապահովել  մինչև 10 տոկոսով:

Жоховурд: Правительство одобрит стратегию борьбы с курением
На заседании правительства Армении 3 августа будет одобрена стратегия борьбы с курением, пишет газета «Жоховурд».
Издание напоминает о том, что это предложение министра здравоохранения Армении стало предметом бурных обсуждений, поскольку министр предложил запретить курение в общественных местах, а в случае курения в запрещенных  общественных местах, оштрафовать владельца территории на 10.000 драмов.
«В проекте говорится, что правительство предусматривает в 2017-2020гг. ежегодно на 1.5-2% сократить распространенность потребления табака, обеспечить сокращение текущего относительного показателя распространенности потребления табака среди лиц мужского пола в возрасте 15 и старше лет до 10 процентов», - отмечает газета.