Գրքասերների 70 տոկոսը երիտասարդներ են
«Հայաստանում կա ընթերցող, ուղղակի ընթերցանության մասշտաբները մեզ չեն գոհացնում»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց գրականագետ Արքմենիկ Նիկողոսյանը:
Նրա խոսքով, եթե տարեկան Հայաստանում տպագրվում է 2000 անուն գիրք, եթե դրանցից բազմաթիվ գրքեր հասնում են գրադարաններ, գրախանութներում անգամ որոշները 100-ից ավելի տպաքանակի սպառում են ունենում,  ցույց է տալիս, որ ընթերցող կա:
«Իհարկե, չեն կարդում այն տեմպերով, որ երազում ենք, ուզում ենք, ինչը կապված է մեր երկրում արժեհամակարգի, սոցիալ հոգեբանական, բարոյական մթնոլորտի հետ, բայց վիճակը ներկայացնել սարսափելի, որ գործ ունենք ընդհանրապես չկարդացող սերնդի հետ, թյուր պատկերացում է:
Այսօր գրադարան հաճախողների, գրախանութից գիրք ձեռք բերողների մոտ 70 տոկոսը երիտասարդներ են՝ 18-35 տարեկանները»,- նշեց գրականագետը:
Ա. Նիկողոսյանի խոսքով, ամենից շատ կարդում են համաշխարհային գրականություն:
«Եթե ժամանակակից գրողների դեպքում ունենք ներկայացման, գովազդի, հավելյալ տեղեկույթի կարիք, որպեսզի ընթերցողը մղվի այդ գրականությունը, միջազգային գրականությունն արդեն գովազդված է, արժևորված է ներկայանում ընթերցողին»,- ասաց գրականագետը:

Over 70 percent of readership are young men aged 18-35 in Armenia, literary critic says
“There are book readers in Armenia, simply the reading scales are not satisfactory for us,” an Armenian literary critic said at a news conference on Tuesday.
According to literary critic Arqmenik Nikoghosyan, the fact that numerous copies of the 2000 books printed in Armenia make it through to libraries, with some of them enjoying 100 print-run consumption at bookstores, comes to prove that there are readers in the country.
“The [reading] scale is certainly not what we would desire, which is based on the value system, the social-psychological and moral atmosphere in our country. However the claims that we deal with a non-read generation are untrue,” the speaker said.
“Today over 70 percent of the readers who attend libraries or acquire books from bookstores are young men aged 18-35.”
In Arqmenik Nikoghosyan’s words, the world literature is the most popular among the readers.
“If the contemporary writers need to present their books or provide additional information on their works to attract readership, the world literature presents itself to the readers already advertised and evaluated,” the literary critic observed.