Կառավարության նիստում ընդունվել է հակածխախոտային պայքարի կոնցեպտը, որը նախատեսում է 4-5 ուղղություն: Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը:
Նշենք, որ գործադիրն այսօր հավանության արժանացրեց ծխելու դեմ պայքարի ռազմավարությանը և այդ ռազմավարության 2017-2020 թվականների միջոցառումների ծրագիրը:
Պատասխանելով հարցին, թե պատասխանատվության ինչպիսի՞ միջոցներ են նախատեսվում, տուգանքներ լինելու են, նախարարն ասաց. «Կոնցեպտը չի նախատեսում այդ հարցերի պատասխանները: Այդ հարցերի պատասխանները կլսեք կոնցեպտի ներքո մշակված օրենսդրական բարեփոխումներում: Դա կլինի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին»:
Խոսելով հասարակական վայրերում ծխելու սահմանափակումների մասին, Լ. Ալթունյանն ասաց, որ դրանք վերաբերում են երկրորդային ծխի ազդեցության հարցերին, որպեսզի զերծ պահեն չծխող բնակչությանը երկրորդային ծխի ազդեցությունից, խստացվելու է հասարակական վայրերում ծխելու թույլտվության հարցը:
«Հիմնականը, ինչը նշում է կոնցեպտը, և որը առաջ չկար մեր օրենսդրական դաշտում, վերահսկող կազմակերպության, նրա իրավասությունների, պատասխանատվության շրջանակների հստակեցումն է»,- ընդգծեց առողջապահության նախարարը:
Հարցին, թե շարունակո՞ւմ եք կարծել, որ ծխողներն անհաջողակներ են, նա ասաց. «Ես կարծում եմ, որ երիտասարդ սերունդը մեծացնելիս պետք է իրենց մոտ ձևավորել այդպիսի կարծիք»:
Նախարարի կարծիքով, ռազմավարության իրագործման դեպքում 2020 թվականին նախատեսվում է ծխողների ընդհանուր թվի 3-5 տոկոս կրճատում:

Глава Минздрава Армении: К 2020 году число курящих планируется сократить на 3-5%
Правительство Армении в ходе сегодняшнего заседания одобрило стратегию борьбы с курением, которая охватывает 4-5 основных направлений. Об этом после заседания правительства РА сообщил министр здравоохранения Армении Левон Алтунян.
Отвечая на вопрос, как меры ответственности предусматриваются, будут ли введены штрафы, министр сказал: «Данная концепция не предполагает ответов на данные вопросы. Ответы на них будут в законодательных реформах, разработанных в рамках данной концепции. Это будет примерно в ноябре или декабре».
Л. Алтунян отметил также, что с целью сокращения воздействия вторичного табачного дыма, ограждения некурящего населения от такого воздействия, будет ужесточен вопрос разрешения курения в общественных местах.
«Главным, что подчеркивается в концепции и чего не было ранее в законодательном поле, является уточнение рамок ответственности, полномочий  организаций, осуществляющих контроль», – подчеркнул министр.
По словам Л. Алтуняна, в случае реализации стратегии к 2020 году удастся сократить число курильщиков на 3-5%.