Տարերային աղետներից տուժած գյուղացիներին աջակցություն կցուցաբերվի
Կառավարության այսօրվա նիստում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի առաջին հանձնարարականը վերաբերում է տարերային աղետներից  տուժած գյուղացիներին օգնելուն: Նա նշեց, որ հանրապետության տարածքում տեղացած կարկուտի հետևանքների ուսումնասիրության և  հնարավոր լուծումների վերաբերյալ տրվել էր հանձնարարական:
Նրա խոսքով, իրենց կողմից իրականացվել են համալիր ուսումնասիրություններ ու վեր են հանվել ոչ միայն կարկտահարությունից, այլ նաև տարվա ընթացքում տեղի ունեցած ցրտահարությունից, սելաֆներից, էապես տուժած  համայնքների հողօգտագործողներին պետական աջակցության տրամադրման  հնարավոր տարբերակներ:
Կառավարության ղեկավարը հանձնարարեց գյուղատնտեսության, տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարարներին, ջրային պետական կոմիտեի նախագահին ու բոլոր մարզպետներին մեկամսյա ժամկետում ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ հողի հարկը, ոռոգման ջրի ձևավորված հասույթը, պետական աջակցության ծրագրի շրջանակներում տրամադրված սերմերի դիմաց վճարման ենթակա գումարները, նշված տարերային աղետներից 80-100 տոկոս տուժած համայնքների հողօգտագործողներին, ըստ ներկայացված հայտերի, զիջելու նպատակով:

Поручение премьера Армении: фермерам, хозяйства которых пострадали от града и заморозков, государство предоставит помощь
13:02 03/08/2017
Первое поручение премьер-министра Армении Карена Карапетяна на сегодняшнем заседании правительства РА касалось вопросов помощи фермерам, хозяйства которых пострадали вследствие стихийных бедствий.
В частности, премьер Армении К.Карапетян отметил, что были даны поручения относительно исследования и представления возможных решений по устранению последствий выпавшего ранее в республике града.
По словам К. Карапетяна, проведены комплексные исследования и предложены возможные варианты по предоставлению государственной помощи фермерам, чьи хозяйства в течение года пострадали не только от града, но и вследствие заморозков и паводков.
Глава правительства поручил министрам сельского хозяйства Игнатию Аракеляну, территориального управления и развития Давиду Локяну, председателю Государственного комитета водного хозяйства министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Арсену Арутюняну и всем губернаторам в месячный срок предпринять необходимые меры с тем, чтобы уступить фермерам из общин, на 80-100% пострадавших от стихийных бедствий, средства, собранные в качестве налога на землю, оросительную воду и пр..