ՀՀ Կառավարությունն այսօրվա նիստին հաստատել է Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության կողմից ներկայացված՝ «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» փակ բաժնետիրական ընկերություն հիմնադրելու մասին որոշումը:
Նախարարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ 2017 թվականին սկիզբ է դրվել ՀՀ Սյունիքի մարզում ԻԻՀ հետ հարակից տարածքում ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման աշխատանքներին։
Հայաստանը, լինելով ԵԱՏՄ անդամ, ունենալով առևտրի արտոնյալ ռեժիմ ԵՄ հետ և ընդհանուր սահման ԻԻՀ հետ, ունենալով միջազգային վարկանիշներով հաստատված գրավիչ ներդրումային և գործարար միջավայր՝ ԻԻՀ հետ սահմանակից ազատ տնտեսական գոտի ունենալու դեպքում կարող է լուրջ հետաքրքրություն ներկայացնել Հայաստանում արտահանման կողմնորոշում ունեցող արտադրություն կազմակերպելու, Հայաստանի աշխարհագրական դիրքով պայմանավորված առևտրային և լոգիստիկ հնարավորություններն օգտագործելու համար:
Ազատ տնտեսական գոտու կառուցումը ենթադրում է փուլային բնույթ։ Առաջին փուլում նախատեսված է կառուցապատել Մեղրիի մաքսային կետին հարակից տարածքը՝ ապահովելով հիմնական արտադրական և պահեստային տարածքները, ինչը գոտում արտադրված ապրանքները կդարձնի ավելի մրցունակ այլ շուկաներ (մասնավորապես իրանական շուկա) մուտք գործելու համար։ Այն հարթակ կդառնա Արևմուտք-Արևելք և Հյուսիս-Հարավ կապերի ամրապնդման համար։
Ընկերության ստեղծման նպատակն է նպաստել ազատ տնտեսական գոտու մեկնարկի արագացմանը, ազատ տնտեսական գոտու ներուժի առավելագույն լուսաբանմանը և օգտագործմանը, համաշխարհային գործարար հատվածի և օտարերկրյա ներդրումների ներգրավմանը։ Ընկերության ստեղծմամբ պետությունը իր կարողություններով կխթանի ազատ տնտեսական գոտու զարգացմանը։

The Government of Armenian approved at a meeting on Thursday the decision proposed by Armenia’s Ministry of Economic Development and Investments to establish Meghri Free Economic Zone CJSC, the ministry’s press service told Panorama.am.
The establishment of the company aims to facilitate the launch of the free economic zone, to provide maximum coverage of the zone’s potential, as well as to attract foreign investments.
The construction of a free economic zone at Armenia’s southern Syunik Province, in the area bordering Islamic Republic of Iran, launched at the early 2017.
Being a EAEU member, having a privileged trade regime with the EU and sharing border with Iran, with attractive business and investment environment set by international standards, Armenia can attract strong interest for organizing export-oriented production in Armenia, as well as using commercial and logistic opportunities due to the country’s geographical position in case of establishing free economic zone with Iran.
The construction of the economic zone features several stages. At the first stage, it is planned to construct the area near the Meghri customs checkpoint, thus ensuring the main production and storage areas, which will make the products manufactured in the zone more competitive to find their way into other markets (namely the Iranian market). This will become a platform for strengthening West-East and North-South ties.