Հռոմում կայացել է «Ֆանցիսկոս պապ. Արվեստի իմ գաղափարը» նոր փաստագրական ֆիլմի դիտումը։ Ինչպես գրում է Վատիկանի ռադիոն, ներկայիս հոգևոր առաջնորդը կարծում է, որ «եկեղեցին ժամանակակից արվեստը պետք է օգտագործի որպես հավատքի տարածման միջոց», գրում է «ՏԱՍՍ.ռու» -ն։
Ֆիլմի հիմքում Բերգոլյո պապի համանուն գիրքն է, որը լույս է տեսել 2015 թվականին։ «Վատիկանի թանգարանները պետք է ամենագեղեցիկն ուր հյուրընկալը լինեն։ Նրանք պետք է ամբողջ աշխարհի դիմաց իրենց դռները բացեն»,- ասված է գրքում։ Պոնտիֆիկը նշում է, որ «թանգարաններ հաճախելու համար վճարել չկարողանալը չպետք է մարդկանց համար խոչընդոտ դառնա»։
Ֆրանցիսկոս պապը հույս ունի, որ «դարեր շարունակ արվեստի գլխավոր հովանավորյալներից մեկը եղած կաթոլիկ եկեղեցին կսկսի աշխատել ժամանակակից նկարիչների հետ»։ Նրա կարծիքով, դա «հնարավորություն կտա արվեստի ուժն օգտագործել քրիստոնեության գաղափարների հանրահռչակման համար»։
Ֆիլմը նկարահանված է Վատիկանի թանգարաններով էքսկուրսիաների ձևաչափով, որում որպես զբոսավար հանդես է գալիս ինքը՝ Հռոմի պապը։

The Vatican Museums has presented a new documentary, entitled “Pope Francis. My idea of art”, which explores the Pope’s concept of art through 11 celebrated works, Vatican Radio reported.
According to the source, the documentary is based on the book “Pope Francis – My idea of art” (Papa Francesco – La mia idea di Arte), written by the Pope with Tiziana Lupi and published jointly by Mondadori and Vatican Museums Publishing House in December 2015.
Barbara Jatta, Director of the Vatican Museums, presented the documentary during a press conference on Tuesday.
“The art of mercy is truly Pope Francis’ idea of art. It is art that is directed toward the humble,” she said. “And the Vatican Museums correspond directly to the Pope’s message on art.”
During the presentation, spectators were treated to “a kind of ideal art gallery”, which exemplified the Holy Father’s concept of art and its goal of “evangelizing and contrasting a throwaway culture”. The DVD documentary is subtitled in 6 languages and will be distributed in Italy and throughout the rest of the world in the coming months, the source said.