Այս տարվա առաջին կիսամյակում Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության Հանրապետական բժշկական կենտրոնի Անգիոգրաֆիայի բաժանմունք է դիմել 249 հիվանդ. 190 հիվանդ ենթարկվել է կորոնար անոթների անգիոգրաֆիայի, 79 հիվանդի տեղադրվել է 98 ստենտ:
Նախարարությունից մանրամսնում են, որ Արցախում սրտի անհետաձգելի վիրահատության Stent for life ծրագրով, 1 ոչ դեղածածկ ստենտ է տեղադրվում պետպատվերի շրջանակում: Այդ ծրագրով առաջին կիսամյակում 55 հիվանդի կատարվել է կորոնար անոթների անգիոպլաստիկա:
Ինչպես համաշխարհային վիճակագրությունն է փաստում ստենտավորման դեպքում, հատկապես սուր ինֆարկտների ժամանակ, էականորեն իջնում է մահացության ցուցանիշը: Ծառայության ստեղծումից ի վեր հանրապետությունում 368 սրտամկանի սուր ինֆարկտ է գրանցվել, որոնցից 193-ն անմիջապես ստենտավորվել է անգիոգրաֆիկ սարքի միջոցով:

В Арцахе за первое полугодие 2017 года стенты были установлены 79 пациентам
За первое полугодие 2017 года в отделение ангиографии Республиканского медицинского центра в Арцахе (НКР) обратились 249 пациентов: 190 пациентам была проведена ангиография коронарных артерий, еще 79 пациентам установлены 98 стентов.
Как говорится в сообщении пресс-службы Минздрава республики, в рамках программы неотложной помощи Stent for life за отчетный период 55 пациентам была сделана ангиопластика коронарных артерий.
По инициативе Арутюна Кушкяна отделение ангиографии открылось в Республиканском медицинском центре в ноябре 2014 года. В отделении установлен ангиограф последнего поколения немецкой фирмы «Сименс», технические возможности которого позволяют четко видеть любой сосуд человека, выполнять внутрисосудистые вмешательства - ангиографию, стентирование сосудов не только сердца, но и других органов.