Գյուղնախարար. Թուրքական լոլիկը հայաստանյան շուկայում մրցունակ չէ
Գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը համոզված է՝ թուրքական լոլիկը հայաստանյան շուկայում մրցունակ չէ:
«Եթե մրցունակ լիներ, օրինական ճանապրհով կներկվեր»,- «Ազատություն» ռկ-ի եթերում պատասխանելով Ֆեյսբուքի օգտատերերի հարցերին՝ ասաց նախարարը, ավելացնելով, որ թուրքական լոլիկ Հայաստան բերվում է փոքր խմբաքանակներով:
Նրա խոսքով, Հայասատանում աճեցված լոլիկն առավել լավ որակներ ունի, շատ ավելի մրցունակ կլինի, եթե օրինակ,  ոռոգումը ճիշտ ժամանակին արվի:
Իգնատի Առաքելյանը համոզված է՝ ինտենսիվ այգիների հիմնումը թույլ կտա, որ այլ երկրներից մրգի ներկրում ևս չլինի:
«Ներմուծվող խնձորն ավելի բարձրարժեք է: Ինտենսիվ այգիներով մենք էլ հնարավորություն կունենանք ստանալ նման խնձորներ, որոնք համոզված եմ, որ ավելի մատչելի կլինեն:  Անհրաժեշտ չի լինի, որևէ միրգ կամ բանջարեղեն ներկրել, իհարկե, սեզոնից կախված»,-ասաց նա:

Глава Минсельхоза Армении: Турецкие помидоры не конкурентоспособны на армянском рынке
Турецкие томаты не являются конкурентоспособными на армянском рынке, заявил министр сельского хозяйства Армении Игнатий Аракелян.
«Если бы они были конкурентоспособными, то импортировались бы законным путем», – сказал министр в эфире радио «Свобода» (Азатутюн), отвечая на вопрос пользователей социальной сети Facebook, добавив, что турецкие помидоры импортируются в Армению небольшими партиями.
По словам И. Аракеляна, помидоры, выращенные в Армении, имеют более высокое качество, и армянские томаты будут более конкурентоспособными, если, к примеру, орошение будет производиться вовремя.
Министр убежден, что возведение интенсивных садов позволит отказаться от импорта фруктов из других стран.
«Импортируемые яблоки стоят дороже. А благодаря интенсивным садам и у нас появится возможность получить такие же яблоки, которые, я уверен, будут представлены на рынке по более доступным ценам. И больше не будет необходимости в импорте фруктов или овощей, конечно, в зависимости от сезона», – отметил И. Аракелян.