Իրանագետ. Հայաստանում պետք է ուսումնասիրեն, թե ինչ ապրանքներ է ներկրում Իրանը
Հայաստանը պետք է փորձի համատեղ աշխատանքի միջոցով ուսումնասիրել այն ապրանքների ցանկը, որ ներկրում է Իրանը, դրանք արտահանի հարևան երկիր: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց իրանագետ Արմեն Իսրայելյանը:
«Հասկանալի է, որ չենք կարող ծածկել Իրանի 80 մլն-անոց ամբողջ շուկան, բայց փոքր քանակներով գոնե կարելի է արտահանել»,-ասաց նա:
Աշխատանքներում, ըստ նրա, պետք է ներգրավված լինեն ինչպես պետական մարմինները, այնպեսլ էլ փորձագիտական շրջանակները:
Բանախոսը հիշեցրեց, պաշտոնական Թեհրանի հայտարարություններում ԵԱՏՄ հետ համագործակցությունն ակտիվացնելու միտումներ կան:
«Արդեն հստակ բանակցություններ են ընթանում ապրանքների ազատականացման վերաբերյալ, որպեսզի Իրանից ապրանքներ արտահանվեն»,-ասաց նա:
Իսրայելյանը նկատեց, որ առևտրաշրջանառության ակտիվացմանը նպաստող համալիր միջոցառումների մասին շատ է խոսվում, սակայն երկաթգծի շինարարությունը դեռ չի մեկնարկել, իսկ Հյուիս-հարավ ճանապարհի աշխատանքները պետք է արագացվեն:

А. Исраелян: Армения должна изучить перечень товаров, которые импортирует Иран
Армения должна посредством совместной работы попытаться изучить перечень товаров, которые импортирует Иран, чтобы в дальнейшем экспортировать их в соседнюю страну. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции эксперт по вопросам Ирана Армен Исраелян.
«Понятно, что мы не можем покрыть 80-миллионный рынок Ирана, но в небольших объемах экспортировать можно», – отметил эксперт.
В данную работу, по словам А. Исраеляна, должны быть вовлечены как государственные органы, так и представители экспертных кругов.
А. Исраелян напомнил, что в заявлениях официального Тегерана прослеживаются тенденции по активизации сотрудничества с ЕАЭС.
«ЕАЭС и Иран проводят уже переговоры по либерализации  взаимного доступа на рынок товаров», – отметил он.
А. Исраелян указал также, что много говорится о комплексных мероприятиях, способствующих активизации торгового оборота, однако пока не стартовало строительство железной дороги между странами, а строительные работы на дорожном коридоре «Север-Юг» необходимо ускорить.