Հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականն այս գիշեր Տամպերեից վերադարձել է Երևան:
Հավաքականի ավագ մարզիչ Արմեն Բաբալարյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասել է. «Մեր մասնակցությունն աշխարհի առաջնությանը համարում եմ բավարար, թեև ավելի շատ սպասելիքներ ունեինք և ավելին կարող էինք անել: Մալխաս Ամոյանը պետք է ոսկե մեդալ նվաճեր, սակայն եզրափակիչ գոտեմարտում մրցավարները վերջին 15 վայրկյաններին հաղթանակը նվիրեցին իրանցի ըմբիշին: Այդպես ասում եմ, որովհետև իրանցին աշխարհի չեմպիոն դարձավ տեխնիկական ոչ մի հնարք չկատարելով: Եզրափակչի ճանապարհին Ամոյանը ավելի ուժեղներին՝ ադրբեջանցուն, թուրքին, ուկրաինացուն, մոլդովացուն՝ Եվրոպայի մրցանակակիրներին ու չեմպիոններին էր հաղթել, սակայն եզրափակչում կատարվեց այն, ինչ ասացի»:
Մարզիչը նշել է, որ ամեն դեպքում հիասթափություն չկա, աշխատելու են նաև մեր սխալների վրա և շարունակելու ենք պայքարել:
Նրա գնահտամամբ, մՄյուս տղաներն էլ ընդհանուր առմամբ վատ չաշխատեցին, պայքարեցին իրենց հնարավորությունների սահմաններում: Սպասելիք կար 55 կգ քաշային Տիգրան Մինասյանից և Հրաչյա Պողոսյանից (60 կգ), որոնք, սակայն, պարտվել են հավասար միավորներով:
«Մեր տղաները, ինչպես ասել եմ, առաջին տարին է՝ պատանեկանից տեղափոխվել են երիտասարդական հավաքական: Իսկ այստեղ Եվրոպայի և աշխարհի առաջնություններն ավելի կոշտ են ու մրցումային ժամանակն ավելի երկար: Հույս ունեմ, որ հաջորդ տարի ավելի լավ հանդես կգանք»,-ասել է Արմեն Բաբալարյանը:

Тренер сборной Армении: Малхас Амоян должен был завоевать золотую медаль, но…
Молодежная сборная Армении по греко-римской борьбе этой ночью возвратилась из Тампере в Ереван. Об этом сообщает пресс-служба НОК Армении.
Старший тренер сборной Армен Бабаларян отметил: «Наше участие на чемпионате мира оцениваю удовлетворительно, хотя мы ожидали и могли сделать больше. Малхас Амоян должен был завоевать золотую медаль, но в финальной схватке арбитры в последние 15 секунд подарили победу иранскому борцу.
Говорю так, потому что иранец стал чемпионом мира, не совершив ни одного технического приема. На пути к финалу Амоян победил более сильных соперников: азербайджанца, турка, украинца, молдаванина – чемпионов и призеров Европы. Однако в финале произошло то, о чем я сказал».
«В любом случае разочарования нет. Будем работать также над своими ошибками и продолжим бороться. Другие ребята в целом отработали неплохо, боролись в пределах своих возможностей. Были ожидания от Тиграна Минасяна (55 кг) и Грачья Погосяна (60 кг), но они проиграли при равенстве очков.
Наши ребята, как я уже сказал,  первый год, как перешли из юношеской сборной в молодежную. А здесь чемпионаты Европы и мира более жесткие, а соревновательное время более длинное. Надеюсь, что в следующем году выступим лучше», – отметил тренер.