Գյուղատնտեսներին կտրամադրվեն  ժամանակավոր մաքսային արտոնություններ
Գյուղատնտեսության զարգացմանն ուղղված պետական աջակցությամբ ծրագրերի իրականցման ընթացքում գյուղատնտեսական տեխնիկայի, կարկտապաշտպան ցանցերի, կաթիլային ոռոգման համակարգի տեղադրման, ինչպես նաև ինտենսիվ այգիների հիմնման և կայացման անհրաժեշտ սարքավորումների ներմուծման համար առկա մաքսային վճարները գյուղատնտեսությամբ զբաղվողների համար առաջացնում են լրացուցիչ ֆինանսական բեռ: Այս մասին հայտարարեց  վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կառավարության այսօրվա նիստում:
«Հաշվի առնելով այն, որ տեղական արտադրողները դեռևս ամբողջությամբ չեն բավարարում շուկայի պահանջները՝ անհրաժեշտ են նշված ոլորտի համար նախատեսված ապրանքների ներմուծման ժամանակավոր խրախուսման մեխանիզմներ»,-ասաց նա:
Ելնելով դրանից՝ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է Գյուղատնտեսության, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարներին, Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահին՝ մեկամսյա ժամկետում համատեղ քննարկել և կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել գյուղատնտեսության ոլորտի բարեփոխմանն ուղղված պետական աջակցության ծրագրերի շրջանակներում անհրաժեշտ ապրանքների ներմուծման մաքսային վճարների ժամանակավոր արտոնություններ սահմանելու և տեղական արտադրողներին աջակցելուն ուղղված առաջարկություններ:

Правительство Армении введет временные таможенные льготы для развития сферы сельского хозяйства
При реализации направленных на развитие сферы сельского хозяйства программ государственного содействия существующие таможенные платежи при импорте сельхозтехники, противоградовых сетей, оборудования, необходимого для внедрения системы капельного орошения, основания интенсивных садов, для фермеров создают дополнительное финансовое бремя. Об этом заявил сегодня на заседании правительства республики премьер-министр Армении Карен Карапетян.
«С учетом того, что отечественные производители пока полностью не удовлетворяют спрос на рынке, необходимы временные поощрительные механизмы при импорте товаров, предназначенных для указанной сферы», – сказал премьер.
Премьер Карапетян поручил министру сельского хозяйства Игнатию Аракеляну, министру экономического развития и инвестиций Сурену Караяну, главе Комитета госдоходов Вардану Арутюняну в месячный срок представить предложения по установлению временных таможенных льгот и поддержке импорта.