ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանն ընդունել է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի ընդհանուր և կրծքային վիրաբուժության կլինիկայի ղեկավար, պրոֆեսոր Արտակ Հովհաննիսյանին, ով գործուղվել էր Կահիրե` հուլիսի 14-ին Հուրգադայում տեղի ունեցած դեպքի հետևանքով վիրավորում ստացած հայ զբոսաշրջիկի առողջական վիճակին տեղում ծանոթանալու և անհրաժեշտության դեպքում մասնագիտական աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով։
ԱՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ պրոֆեսորը նախարարին ներկայացրել է, որ իր այցի օրը` օգոստոսի 3-ին, 46-ամյա մեր հայրենակցի վիճակը գնահատվել է կայուն ծանր` համապատասխանող ստացած վիրավորումներին և տարած վիրաբուժական միջամտություններին (երեք անգամ իրականացվել է որովայնահատում)։ Կնոջ ստացած 18 վիրավորումից 3-ը եղել է թափանցող, ինչից վնասվել են լյարդը, ստոծանին, միջընդերքի անոթները, պլևրալ խոռոչներում առաջացել են արյան կուտակումներ։
Հայ վիրաբույժը եգիպտացի տարբեր մասնագետների հետ իրականացրել է երեք կոնսիլիում։ Քննարկելով տուժածի վիճակը` նշանակվել են լրացուցիչ հետազոտություններ, որոնց արդյունքներով կատարվել են կոնսերվատիվ բուժման լրացումներ։
Արտակ Հովհաննիսյանը նշել է, որ դրանց արդյունքում, հաջորդ օրվանից սկսած, հիվանդի մոտ նկատվել է վիճակի դրական դինամիկա։ Սկսել են գործել աղիները, ինտոկսիկացիոն երևույթները նկատելիորեն պակասել են։
«Հիվանդի մոտ առկա են շնչառական անբավարարության որոշակի խնդիրներ, քանի որ պլևրալ 2 խոռոչում կային հեղուկային կուտակումներ և վիրավորման հետևանքով կայացած արյունահոսության ֆոնի վրա որոշակի արյան մակարդուկներ ձախ պլևրալ խոռոչում։ Ենթալյարդային տեղակայմամբ դրենաժային խողովակից մեկ օրվա ընթացքում կուտակվել էր 450-500մլ լեղային արտադրություն»,-ներկայացրել է պրոֆեսորը` հավելելով, որ Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանությունից ստացված տեղեկատվությամբ վիրավորումներ ստացած ՀՀ քաղաքացին օգոստոսի 9-ին վիճակի բարելավումով ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքից տեղափոխվել է հիվանդասենյակ։
Բժիշկն ընդգծել է, որ հիվանդը գտնվում է Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանության և հատկապես հյուպատոս Ստեփան Գևորգյանի մշտական ուշադրության և հոգացության կենտրոնում։
Լևոն Ալթունյանը պրոֆեսոր Արտակ Հովհաննիսյանին շնորհակալություն է հայտնել քաղաքացիական և մասնագիտական անգնահատելի աջակցության համար։
«Առաջին ազդանշանը Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունից ստանալուն պես Ձեր օժանդակությամբ կարողացանք արագ և բարձրակարգ մասնագիտական օժանդակություն ցուցաբերել մեր հայրենակցի առողջական վիճակի բարելավման գործին։
Վստահ եմ, որ Ձեր մեկնումը Կահիրե նաև հոգեկան մեծ սատարում էր տուժած հայ կնոջը»,-ասել է նախարարը։
Նշենք, որ պրոֆեսոր Արտակ Հովհաննիսյանը մշտական կապի մեջ է հյուպատոս Ստեփան Գևորգյանի հետ։ Բժշկի խոսքով հիվանդի տեղափոխման հարցը կքննարկվի նրա վիճակի հետագա որոշակի բարելավումից հետո։

Главе Минздрава Армении представили отчет о состоянии здоровья армянской туристки, пострадавшей при нападении в Хургаде
13:42 11/08/2017
Министр здравоохранения Армении Левон Алтунян принял руководителя клиники общей и торакальной клиники медцентра «Эребуни» Артака Ованнисяна, вернувшегося из Каира. Напомним, что врач был командирован в Египет для оценки состояния здоровья получившей ранение гражданки Армении и оказания необходимой медицинской помощи.
Как сообщает пресс-служба министерства, профессор представил Л. Алтуняну, что в день его визита к пострадавшей – 3 августа – состояние здоровья гражданки Армении оценивалось как стабильно-тяжелое из-за полученных ранений и перенесенных хирургических вмешательств. Из 18 полученных ею ранений три были сквозными, вследствие чего у женщины была травмирована печень, диафрагма, сосуды брыжейки, в плевральных полостях было скопление крови.
Артак Ованнисян вместе со своими египетскими коллегами провел три консилиума. После обсуждения состояния пострадавшей были назначены дополнительные исследования и консервативное лечение.
А. Ованнисян отметил, что в результате этого, начиная уже со следующего дня, у пациентки наблюдалась положительная динамика. По словам профессора, нормализовалась работа кишечника, уменьшились интоксикационные явления.
Отметим, по словам профессора, вопрос о перевозке пострадавшей в Армению будет обсужден после некоторого улучшения ее состояния.
Напомним, 14 июля вооруженный ножом мужчина напал на пляже в Хургаде на иностранных туристок. Две гражданки Германии погибли, две туристки из Армении, одна россиянка и жительница Чехии получили ранения. Позднее гражданка Чехии скончалась от ран в больнице Каира. Нападавший был задержан, расследование инцидента проводит прокуратура Египта. Ранее пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян сообщил корреспонденту Panorama.am, что одна из двух гражданок Армении, пострадавших при нападении на иностранных туристов в египетской Хургаде 14 июля, 1 августа прибудет в Армению. Состояние её здоровья удовлетворительное. С целью содействия выздоровлению  армянской туристки в Каир командирован профессор А.Ованисян, сообщил Тигран Балаян.