Անցած 3 օրում արձանագրվել է ճանապարհատրանսպորտային 42 պատահար
Ըստ ոստիկանության օպերատիվ հաղորդագրությունների ամփոփագրերի` օգոստոսի 11-ից օգոստոսի 14-ը հանրապետությունում արձանագրված մարմնական վնասվածք հասցնելու 41 դեպքից բացահայտվել է 32-ը:
Արձանագրվել է թմրանյութի հայտնաբերման 7 և զենք-զինամթերքի առգրավման 2 դեպք:
Բացահայտվել է գողության 8, խարդախության 7, պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման 2, յուրացման կամ վատնման, կողոպուտի, գույքի դիտավորությամբ ոչնչացնելու և խուլիգանության 1-ական դեպք:
Նախկինում կատարված հանցագործություններից բացահայտվել է գողության 7, մարմնական վնասվածք հասցնելու 2 և խարդախության 1 դեպք։
Անցած 3 օրվա ընթացքում հանրապետությունում արձանագրվել է ճանապարհատրանսպորտային 42 պատահար, ինչի հետևանքով 46 մարդ ստացել տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:

According to the operations reports of Police of the Republic of Armenia, 32 out of 41 cases of infliction of bodily injuries registered in the territory of the republic from August 11-14 have been solved.
Meanwhile, 7 cases of detection of narcotics and 2 cases of seizure of arms and ammunition have been registered in the indicated period. 8 cases of theft, 7 cases of swindling, 2 cases of abuse of official duties, 1 case of squandering or embezzlement, 1 case of robbery, 1 case of intentional destruction of property and 1 case of hooliganism have been detected.
From earlier committed crimes 7 cases of theft, 2 cases of infliction of bodily injuries and 1 case of swindling have been solved.
Over the past three days, 42 road traffic accidents have been registered in the republic, as a result of which 46 people suffered bodily injuries of varying levels of gravity.