Խոսրովի անտառի վայրի կենդանիները և թռչունները տեղափոխվել են հարակից շրջաններ
Օգոստոսի 12-ին «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի, ինչպես նաև՝ մինչ այդ ՀՀ Վայոց ձորի մարզի Արտավան համայնքի հարակից տարածքներում բռնկված հրդեհների պատճառով տեղի վայրի կենդանիները և թռչունները տեղափոխվել են հարակից անվտանգ շրջաններ: Այս մասին հայտնում է բնապահպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Նախարարությունը կոչով դիմում է հանրապետության բնակչությանը. «Ցուցաբերել զգոնություն և զգուշություն և հորդորում՝ չվնասել աղետի պատճառով անվտանգ վայրեր ու թաքստոցներ փնտրող կենդանիներին: Իսկ որսորդներին` օգոստոսի 26-ից սկսվող սիրողական որսաշրջանի ժամանակ զերծ մնալ ՀՀ Արարատի, Կոտայքի, Վայոց ձորի, Գեղարքունիքի մարզերի որսահանդակների բարձրադիր գոտիներում որս իրականացնելուց: ՀՀ բնապահպանության նախարարը նաև հանձնարարել է Բնապահպանական պետական տեսչությանը ուժեղացված հսկողություն սահմանել վերոհիշյալ շրջաններում՝ ուշադրության կենտրոնում պահելով կարմիր գրքում գրանցված կենդանիներին: Կոչ ենք անում խստորեն պահպանել նշված պահանջները և մեզ փոխանցել կենդանիների շարժի հետ կապված ձեր ունեցած հավաստի տեղեկատվությունը»:

Wild animals and birds of Khosrov Forest State Reserve resettled in safe places
Wildfires erupted in in Khosrov Forest State Reserve on August 12, as well as in the vicinity of Artvan community in Armenia’s Vayoc Dzor Province resulted in resettling of wild animals and birds in nearby safe places, the Ministry of Nature Protection reports.
The ministry calls for the Armenian population to be watchful and more caring and urges not to harm animals searching for safe places and shelters due to the disaster.
The hunters are also urged to avoid hunting in highlands of hunting areas of Ararat, Kotayk, Vayoc Dzor, Gegharkunik provinces within the amateur hunting period launching on August 26.
The Minister of Nature Protection instructed the State Environmental Inspectorate to establish tightened control over the aforementioned districts, keeping animals featured in Red Book of the Republic of Armenia in spotlight.
The ministry calls for acting in accordance with these requirements, by precisely briefing it on animal locomotion.