Լևոն Արոնյանն առաջատարն է Grand Chess Tour-ի չորրորդ փուլի ընդհանուր հաշվարկում
Ամերիկայի Սենթ Լուիս քաղաքում ընթացող Grand Chess Tour-ի չորրորդ փուլում տասը գրոսմայստերներ շրջանաձև մրցակարգով խաղացել են կայծակնային շախմատի երկու շրջաններից առաջինը:
ՀԱՕԿ լրատվական կայքից տեղեկանում ենք, որ Հայաստանի ներկայացուցիչ Լևոն Արոնյանը 6.5 միավորով առայժմ զբաղեցնում է երկրորդ տեղը:
Կայծակնային մրցաշարի աղյուսակն առաջին շրջանից հետո. 1. Սերգեյ Կարյակին՝ 8 միավոր, 2. Լևոն Արոնյան՝ 6.5, 3. Հիկարու Նակամուրա՝ 5.5, 4. Յան Նեպոմնյաշչի՝ 5, 5. Լե Կուանգ Լյեմ՝ 4, 6-8. Գարի Կասպարով, Վիշվանաթան Անանդ, Ֆաբիանու Կարուանա՝ 3.5-ական, 9. Լենյեր Դոմինգես՝ 3, 10. Դավիթ Նավարա՝ 2.5:
Մրցաշարային աղյուսակն ընդհանուր հաշվարկում (արագ և կայծակնային). 1. Լևոն Արոնյան՝ 18.5 միավոր, 2. Հիկարու Նակամուրա՝ 16.5, 3. Սերգեյ Կարյակին՝ 16, 4. Յան Նեպոմնյաշչի՝ 15, 5. Ֆաբիանո Կարուանա՝ 14.5, 6-7. Լե Կուանգ Լյեմ, Լենյեր Դոմինգես՝ 12-ական, 8-9. Գարի Կասպարով, Վիշվանաթան Անանդ՝ 10.5-ական, 10. Դավիթ Նավարա՝ 9.5:

Армянский шахматист Левон Аронян лидирует в общем зачете IV этапа Grand Chess Tour в Сент-Луисе
На проходящем в американском Сент-Луисе четвертом этапе Grand Chess Tour 10 гроссмейстеров сыграли по круговой системе первый из двух кругов в блиц (молниеносные шахматы). Как сообщает пресс-служба Национального Олимпицского комитета РА (НОКА), представитель Армении Левон Аронян с результатом в 6,5 очка пока занимает второе место.
Турнирная таблица после первого круга. 1. Сергей Карякин – 8 очков; 2. Левон Аронян – 6,5; 3. Хикару Накамура – 5,5; 4. Ян Непомнящий – 5; 5. Ле Куанг Льем – 4; 6-8. Гарри Каспаров, Вишванатан Ананд, Фабиано Каруана – по 3,5; 9. Леньер  Домингес – 3; 10. Давид Навара – 2,5.
Положение в общем зачете (рапид и блиц). 1. Левон Аронян – 18,5 очков; 2. Хикару Накамура – 16,5; 3. Сергей Карякин – 16; 4. Ян Непомнящий – 15; 5. Фабиано Каруана – 14,5; 6-7. Ле Куанг Льем, Леньер Домингес – по 12; 8-9. Гарри Каспаров, Вишванатан Ананд – по 10,5; 10. Давид Навара – 9,5.
Сегодня ночью состоится второй круг соревнования. В блице за победу начисляется 1 очко, за ничью – 0,5 очка.