Գինու արտադրության ծավալներն աճել են, օղունը՝ նվազել. Ավագ Հարությունյան
«Գինու արտադրության ծավալների 30 տոկոսի աճ ունենք, կոնյակի՝ 61, իսկ օղու՝ 35 տոկոսի նվազում»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց այս մասին հայտնեց Վերանվանված Գինու ազգային կենտրոնի ղեկավար Ավագ Հարությունյանը՝ ներկայացնելով այս տարվա առաջին կիսամյակի պաշտոնական ցուցանիշները։
Նրա խոսքով՝ կիսամյակային առումով դուրս ենք եկել ճգնաժամից։
«2013 թվականի համեմատ 1,5 տոկոսի աճ է եղել գինու, 7 տոկոսի աճ՝ կոնյակի և 10 տոկոս նվազում՝ օղու արտադրանքի առումով։ Գումարային աճ չունենք։ 2013 թվականի ցուցանիշներին դեռ չենք հասնի, 50 տոկոսի չափով աճի տեղ ունենք»,- ասաց Ավագ Հարությունյանը:
Գինու ազգային կենտրոնի ղեկավարի կարծիքով, հիմնական խնդիրը  ռուսական շուկայի հետ կապված է. «Ռուբլու արժեզրկում և տնտեսական պատժամիջոցներ։  ՌԴ իշխանությունները ցանկանում են ամբողջական անցում կատարել ռուսական կոնյակին ու գինուն։ Պատժամիջոցները ստիպեցին արագացնել այս պրոցեսները։ ՌԴ ներմուծվող կոնյակը ստուգվում է արդեն։ Գլոբալ առումով Հայաստանին երկու կետ է ձեռնտու` կամ չլինեն այդ պատժամիջոցները, կամ շատ խիստ լինեն, քանի որ այդ դեպքում մենք կփնտրենք այլ շուկաներ։  Գինու-կոնյակի ընդամենը 1 տոկոս արտահանում ունենք ԱՄՆ»։

“The volumes of wine production have increased by 30% in Armenia, with the brandy production seeing a 61% rise,” Chairman of the National Wine Center Avag Harutyunyan told a news conference on Friday, briefing on the official indicators of the first half of 2017.
Meantime, Mr. Harutyunyan added that the vodka production cut down by 35% in the indicted period.
“The wine production volumes grew by 1.5%, the one of brandy rose by 7 and the vodka production reduced by 10% compared to 2013. However the combined results do not show an increase, with 50% growth still needed,” Avag Harutyunyan said.
According to him, the main issue is linked with the Russian market, namely with the devaluation of Russian ruble and the sanctions imposed on the country. “The Russian authorities intend to fully switch to the consumption of the local wine and brandy. In general, there are two options that lines in Armenia’s interests: either the sanctions are lifted or further tightened, since in the case of the latter we will search for other markets. Only one percent of the Armenian wine and brandy is exported to the US,” he added.