Հայաստանում հղիության արհեստական ընդհատումները նվազում են. հետազոտություն
Հայաստանում ծնելիության գումարային գործակցի  ցուցանիշը մեկ կնոջ հաշվով կազմում է 1.7 երեխա: Այս մասին այսօր «Հայաստանի ժողովրդագրության և առողջության հարցերի հետազոտություն. 2015-16 թվականներ» զեկույցի շնորհանդեսի ժամանակ ասաց  ՀՀ առողջապահության նախարարության մոր և մանկան առողջության պահպանման  վարչության պետ Կարինե  Սարիբեկյանը:
Նրա խոսքերով՝ 1990-ականների սկզբում այս գործակիցը կազմել է 2.8 ծնունդ մեկ կնոջ հաշվով:
Կարինե Սարիբեկյանի խոսքերով՝ Հայաստանում հղիության արհեստական ընդհատումների մասնաբաժինը նվազում է: Հետազոտության համաձայն՝ 2015-16 թվականներին հղիության 69 տոկոսն ավարտվել է կենդանի ծննդով, 23 տոկոսը` հղիության արհեստական ընդհատմամբ, իսկ   9 տոկոսը վիժումով կամ մեռելածնությամբ: 2000 թվականի հետազոտության համաձայն` հղիության արհեստական ընդհատումների մասնաբաժինը կազմել է 55 տոկոս, 2005 թվականին` 45 տոկոս, իսկ 2010 թվականին` 29 տոկոս:
Վարչության պետն ասաց, որ հղիության արհեստական ընդհատումների երկու երրորդը պայմանավորված է եղել այն փաստով, որ կինն այլևս չի ցանկացել երեխաներ ունենալ, իսկ 8 տոկոսը պայմանավորված է պտղի արատներ ունենալու վտանգով, 8 տոկոսի դեպքում որպես պատճառ նշվել է սեռի ընտրությունը, իսկ 7 տոկոսի դեպքում` մոր առողջության հետ կապված մտահոգությունները:

The fertility rate, total (births per woman) in Armenia is reported at 1.7 while the rate was 2.8 in 90s per women, Karine Saribekyan, Director of the Maternal and Child Health Department at the Armenian Ministry of Healthcare, told reporters on Monday while presenting the data of the newly released “Armenia Demographic and Health Survey 2015-2016” (ADHS).
In Saribekyan’s words, a tendency of declining abortion rates is observed in Armenia. According to the research, in 2015-2016, 69% of pregnancies ended in live births in 2015-2016, 23% - in induced abortions, while 9% - in miscarriages, and stillbirths. The previous research conducted in 2000 suggested abortions rate at 55%, 45% in the research conducted in 2005, and 29% - in the Demographic Research of the year 2010.
The head of the department detailed that two third of the induced abortions were due to the woman’s wish to have no more children, 8% - with diseases in offspring, another 8% for sex-selective reasons.