Եթե կա Ադրբեջանի «սև ցուցակ», պատիվ ունեմ այնտեղ հայտնվելու. Դանիել Դեքեր
Ամերիկացի երգիչ և կոմպոզիտոր Դանիել Դեքերն արդեն 17-րդ այցն է կատարում Հայաստան։ Երգչի այս անգամվա այցի նպատակը Արցախի անկախության և Շուշիի ազատագրման 25 ամյակներն են։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը Դեքերը մանրամասներ ներկայացրեց իր նախագծից։
«Սեպտեմբերի 3-ին Արցախում կլինեմ «Իմ Արցախ» նախագծով։ Համերգի ընթացքում երկու պրեմիերա կլինի՝ «Արաքս» և «Իմ Արցախ» ստեղծագործությունները։ «Արաքս»-ի խոսքերի հեղինակը ես եմ, երաժշտությունն Արա Գևորգյանինն է։ Երգը հենց գետի մասին է, գրել եմ այն հեռանկարով, որ գետը խոսի ժողովրդի հետ։ Իսկ «Իմ Արցախ» երգը հարցազրույց է Արցախի ու քաջ ժողովրդի միջև։ Շատ ուրախ եմ, որ բեմը կիսելու եմ իմ ընկերների՝ սիրված երգիչներ Համլետ Գևորգյանի, Լեյլա Սարիբեկյանի, Անահիտ Շահբազյանի, Եվա Եգանյանի հետ»,- ասաց երգիչը։
Նշենք, որ նախագիծն իրականացվում է ԱՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի և ՀՀ մշակույթի նախարարությունների հովանու ներքո։
Դիտարկմանը, թե նա ինչպիսի վերաբերմունք ունի Ադրբեջանի «սև ցուցակի» մասին, որտեղ կարող է հայտնվել նաև ինքը, ամերկկացի երգիչը պատասխանեց. «Եթե կա սև ցուցակ, պատիվ ունեմ այնտեղ գտնվելու։ Այն ժամանակից, երբ գրեցի «Ադանա» ստեղծագործությունը, արդեն համոզված էի, որ ցուցակը պատրաստ է ինձ համար։ Ես նորմալ եմ համարում դա, քանի որ կանգնած եմ ճշմարտության կողքին»։
Դանիել Դեքերը հավելեց, որ նաև ցանկություն ունի համերգներով լինել նաև Հայաստանի մարզերում, դրա միայն կազմակերպչական խնդիրներ կան հիմա։

Американский певец Дэниел Деккер: Если есть «чёрный список» МИД Азербайджана, то для меня честь оказаться там, ибо я за правду
19:08 30/08/2017
Известный американский композитор и певец Дэниел Деккер уже в 17-й раз посещает Армению. Целью нынешнего приезда артиста является выступление на мероприятиях, приуроченных к 25-летию независимости Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика (НКР)) и освобождения Шуши.
Певец Д. Деккер сегодня в ходе пресс-конференции представил свои проекты. «3 сентября я буду в НКР с проектом “Мой Арцах”. В ходе концерта состоится сразу две премьеры – это произведения “Аракс” и “Мой Арцах”. Я являюсь автором слов на песню “Аракс”, а композитором стал Ара Геворкян», – подчеркнул американский музыкант.
Д. Деккер отметил также, что песня «Мой Арцах» – представляет собой диалог между НКР и храбрым народом.  «Рад, что буду выступать на одной сцене со своими коллегами, любимыми певцами – Гамлетом Геворкяном, Лейлой Сарибекян, Анаит Шахбазян, Евой Еганян», – отметил певец.
На вопрос, как американский певец относится к так называемому «чёрному списку» МИД Азербайджана, в котором может оказаться и он, Д. Деккер ответил: «Если есть черный список, то это честь оказаться там. Как только я написал песню “Адана”, для меня сразу стало ясным, что чёрный список готов принять меня. Я считаю это нормальным, поскольку я на стороне правды».
Американский певец добавил также, что хотел бы с концертным туром побывать в регионах Армении, однако на данный момент существуют некоторые организационные  проблемы.
Напомним, что 23 апреля 2015 года певец Дэниел Деккер получил гражданство Республики Армения.