Եթե կա Ադրբեջանի «սև ցուցակ», պատիվ ունեմ այնտեղ հայտնվելու. Դանիել Դեքեր
Ամերիկացի երգիչ և կոմպոզիտոր Դանիել Դեքերն արդեն 17-րդ այցն է կատարում Հայաստան։ Երգչի այս անգամվա այցի նպատակը Արցախի անկախության և Շուշիի ազատագրման 25 ամյակներն են։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը Դեքերը մանրամասներ ներկայացրեց իր նախագծից։
«Սեպտեմբերի 3-ին Արցախում կլինեմ «Իմ Արցախ» նախագծով։ Համերգի ընթացքում երկու պրեմիերա կլինի՝ «Արաքս» և «Իմ Արցախ» ստեղծագործությունները։ «Արաքս»-ի խոսքերի հեղինակը ես եմ, երաժշտությունն Արա Գևորգյանինն է։ Երգը հենց գետի մասին է, գրել եմ այն հեռանկարով, որ գետը խոսի ժողովրդի հետ։ Իսկ «Իմ Արցախ» երգը հարցազրույց է Արցախի ու քաջ ժողովրդի միջև։ Շատ ուրախ եմ, որ բեմը կիսելու եմ իմ ընկերների՝ սիրված երգիչներ Համլետ Գևորգյանի, Լեյլա Սարիբեկյանի, Անահիտ Շահբազյանի, Եվա Եգանյանի հետ»,- ասաց երգիչը։
Նշենք, որ նախագիծն իրականացվում է ԱՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի և ՀՀ մշակույթի նախարարությունների հովանու ներքո։
Դիտարկմանը, թե նա ինչպիսի վերաբերմունք ունի Ադրբեջանի «սև ցուցակի» մասին, որտեղ կարող է հայտնվել նաև ինքը, ամերկկացի երգիչը պատասխանեց. «Եթե կա սև ցուցակ, պատիվ ունեմ այնտեղ գտնվելու։ Այն ժամանակից, երբ գրեցի «Ադանա» ստեղծագործությունը, արդեն համոզված էի, որ ցուցակը պատրաստ է ինձ համար։ Ես նորմալ եմ համարում դա, քանի որ կանգնած եմ ճշմարտության կողքին»։
Դանիել Դեքերը հավելեց, որ նաև ցանկություն ունի համերգներով լինել նաև Հայաստանի մարզերում, դրա միայն կազմակերպչական խնդիրներ կան հիմա։

Daniel Decker: “If there is an Azerbaijani black list, I am already honored to appear in it”
American singer and composer Daniel Decker (Deckeryan) is already paying his 17th visit to Armenia. The singer’s latest visit is linked to the 25th anniversary of Artsakh’s independence and liberation of Shushi. Decker unveiled details of his project at a news conference on Wednesday.
“I will present my new project “My Artsakh” in the country on September 3. The concert program features two premieres – “Araks” and “My Artsakh” songs. The author of the lyrics of “Araks” song is me, with its music composed by Ara Gevorgyan. The song is about the river itself. The next song “My Artsakh” is an interview to Artsakh and its great, courageous people. I am looking forward to sharing the stage with my friends – popular singers Hamlet Gevorgyan, Leyla Saribekyan, Anahit Shahbazyan and Eva Yeganyan,” the singer detailed.
To note, the project is implemented under the aegis of the Artsakh Ministry of Culture and Youth Affairs and the Armenian Ministry of Culture.
Commenting on his attitude towards the black list of Azerbaijan which he could appear in as well, Daniel Decker said: “If there is such a black list, I am already honored [to appear in it]. Ever since I wrote Adana, I am sure the list was already prepared for me. And that is OK with me; I would rather stand for the truth.”