Հայաստանը Չինաստանի հետ քննարկում է պղնձաձուլարան կառուցելու հարցը
Հայաստանը Չինաստանի հետ քննարկում է պղնձաձուլարանի կառուցման ներդրումային ծրագիր իրականացնելու հարցը: Այս մասին կառավարության այսօրվա  նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը:
Նրա խոսքերով՝ աշխատանքներն ընթացքի մեջ են,  քննարկումներ են իրականացնում չին գործարարների հետ. «Երբ լինի նորություն, այդ մասին կհայտնենք»:
Սուրեն Կարայանը նշեց, որ ներդրումային ծրագիրը գնահատվում է 300 մլն դոլար:
Ինչ վերաբերում է ծրագրի տնտեսական արդյունքներին, նախարարն ասաց, որ  դրանք վերջնականապես պարզ կդառնան աշխատանքների ավարտից հետո:
Հարցին, թե ընթացիկ տարում որքան եմ կազմում Հայաստանում իրականացված ներդրումների ծավալները, Սուրեն Կարայանը հայտնեց, որ տվյալները դեռ ամփոփված չեն, սեպտեմբերին միայն պարզ կլինեն:

Глава Минэкономразвития: Армения и Китай ведут переговоры о строительстве медеплавильного завода, это инвестиции на $300 млн.
Армения и Китай ведут переговоры по вопросу реализации инвестиционной программы строительства медеплавильного завода. Об этом сообщил сегодня в ходе брифинга после заседания правительства министр экономического развития и инвестиций РА Сурен Караян.
По словам министра, работы находятся в процессе, ведутся переговоры с китайскими бизнесменами. «Когда будут новости, мы сообщим об этом», – подчеркнул он.
С. Караян отметил, что инвестиционная программа оценивается в 300 млн. долларов. Обратившись к экономическому эффекту данной программы, министр сказал, что результаты станут окончательно известны после завершения работ.
На вопрос об объемах инвестиций, сделанных в Армении в текущем году, С. Караян отметил, что данные пока не обобщены, это будет ясно в сентябре.