ԼՂՀ հռչակման 26-րդ տարեդարձի կապակցությամբ այսօր Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ «Արցախի հերոս» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բարձրագույն կոչում և «Ոսկե արծիվ» շքանշան է շնորհվել Արթուր Աղաբեկյանին։
Պետական բարձր պարգևներով պարգևատրվել են Պաշտպանության բանակի զինծառայողներ, ազատամարտիկներ, Արցախի, Հայաստանի և արտերկրի մի խումբ պետական և հասարակական գործիչներ, դիվանագետներ, բարերարներ, տնտեսության, կրթության և մշակույթի ոլորտների ներկայացուցիչներ:
Արվեստի և լրագրության զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար մի խումբ անձանց շնորհվել են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պատվավոր կոչումներ:
Շնորհավորելով պարգևատրվածներին՝ Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ պետությունը միշտ բարձր է գնահատում մարդկանց, ովքեր նշանակալի արդյունքների են հասել իրենց ծառայության մեջ և աշխատանքում՝ ի նպաստ մեր հայրենիքի:
Միջոցառմանը ներկա են եղել Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

К 26-летию провозглашения НКР: Артур Агабекян получил звание Героя Арцаха
В связи с 26-летием провозглашения Нагорно-Карабахской Республики сегодня, 31 августа, в резиденции президента Арцаха состоялась торжественная церемония награждения. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
Высшего звания Нагорно-Карабахской Республики «Герой Арцаха» и ордена «Золотой орел» был удостоен Артур Агабекян.
Высокими государственными наградами награждены военнослужащие Армии обороны НКР, воины-освободители, группа государственных и общественных деятелей, дипломаты, благотворители, представители сфер экономики, образования и культуры из Арцаха, Армении и из-за рубежа.
За значительный вклад в дело развития искусства и журналистки группа лиц удостоена почетных званий Нагорно-Карабахской Республики.
Поздравив присутствующих, президент Б. Саакян отметил, что государство всегда высоко ценило людей, которые достигли значительных результатов в своей службе и деятельности во благо родины.