Որակյալ կրթությունը մեր պետության ու հասարակության կարևորագույն առաջնահերթություններից է. ԱԺ նախագահ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գիտելիքի օրվա առթիվ։ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից ներկայացնում են ուղերձն ամբողջությամբ։
«Սիրելի՛ դպրոցականներ, ուսանողներ և մանկավարժներ, շնորհավորում եմ Գիտելիքի օրվա և նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի առթիվ:
Առանձնակի շնորհավորանքներս ու բարեմաղթանքներս այն աշակերտներին, ուսանողներին և մանկավարժներին, ովքեր առաջին անգամ են մտնում իրենց կրթօջախների շեմից ներս, ում կյանքում մեկնարկում է ուսումնառության և մանկավարժական գործունեության առաջին տարին:
Հոգեպես և ֆիզիկապես առողջ, կրթված, խելացի ու ազատ քաղաքացին պետության բարեկեցության ու ազատության գրավականն է: Իսկ որակյալ կրթությունը մեր պետության ու հասարակության կարևորագույն առաջնահերթություններից է: Այն մեր ռազմավարական ռեսուրսն է, որը պետք է շարունակաբար զարգացնենք:
Բոլոր երեխաներն էլ ցանկանում են ճանաչել աշխարհը, ունենալ ընկերներ, ստանալ գիտելիք, սովորել արհեստ կամ զբաղվել արվեստով ու գիտությամբ: Մենք պետք է այդպիսի հնարավորություն ընձեռենք հավասարապես բոլոր երեխաներին՝ միևնույն ժամանակ նրանց մեջ ամրապնդելով այն միտքը, որ արդյունքի հնարավոր է հասնել գիտելիքի, արժանապատվության, ազատության և պատասխանատվության ներդաշնակությամբ:
Սիրելի՛ դպրոցականներ և ուսանողներ, գնահատե'ք ձեր ժամանակը, ձեզ ընձեռված հնարավորությունը, ձեր ուսուցիչների ու դասախոսների ջանքերը, բազմապատկե՛ք ձեր գիտելիքները, զարգացրե՛ք ձեր միտքը, հոգին ու մարմինը, եղե՛ք ձեր ծնողների, ձեր ընտանիքի ու հայրենիքի արժանի զավակները:
Մաղթում եմ, որ բոլորիդ կյանքում դպրոցն ու բուհը լինեն ոչ միայն այն վայրը, որտեղ հանդիպում են գիտելիք ստացողն ու այն փոխանցողը, այլև անկեղծ բարեկամության և ընկերության, ինքնաբացահայտման և ինքնադրսևորման վայր:

Спикер парламента Армении: Качественное образование – важнейший приоритет для нашего государства и общества
12:26 01/09/2017
Председатель Национального Собрания Армении Ара Баблоян сегодня, 1 сентября, направил поздравительное послание в связи с Днем знаний. Текст послания приводит пресс-служба армянского парламента.
«Дорогие школьники, студенты и педагоги!
Поздравляю вас с Днём знаний и началом нового учебного года!
Особые поздравления и пожелания адресую ученикам, студентам и преподавателям, которые впервые переступают пороги своих учебных заведений, в жизни которых начинается первый год учебы и преподавательской деятельности.
Духовно и физически здоровый, образованный, умный и свободный гражданин – залог благополучия и свободы государства. А качественное образование – важнейший приоритет для нашего государства и общества. Это наш стратегический ресурс, который необходимо постоянно развивать.
Все дети хотят познать мир, иметь друзей, получать знания, обучаться ремеслам или заниматься искусством и наукой. Мы должны предоставлять такую возможность всем детям, одновременно укрепляя в них мысль о том, что результата можно добиться посредством сочетания знаний, достоинства, свободы и ответственности.
Дорогие школьники и студенты, цените ваше время, предоставленные вам возможности, усилия преподавателей, умножайте ваши знания», – отметил Ара Баблоян.
«Желаю, чтобы в вашей жизни школа и вуз были не только местом по обмену и получению знаний, но и местом искренней дружбы, саморазвития и самореализации.
Здоровья вам, удачи и всех благ!»