Որակյալ կրթությունը մեր պետության ու հասարակության կարևորագույն առաջնահերթություններից է. ԱԺ նախագահ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գիտելիքի օրվա առթիվ։ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից ներկայացնում են ուղերձն ամբողջությամբ։
«Սիրելի՛ դպրոցականներ, ուսանողներ և մանկավարժներ, շնորհավորում եմ Գիտելիքի օրվա և նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի առթիվ:
Առանձնակի շնորհավորանքներս ու բարեմաղթանքներս այն աշակերտներին, ուսանողներին և մանկավարժներին, ովքեր առաջին անգամ են մտնում իրենց կրթօջախների շեմից ներս, ում կյանքում մեկնարկում է ուսումնառության և մանկավարժական գործունեության առաջին տարին:
Հոգեպես և ֆիզիկապես առողջ, կրթված, խելացի ու ազատ քաղաքացին պետության բարեկեցության ու ազատության գրավականն է: Իսկ որակյալ կրթությունը մեր պետության ու հասարակության կարևորագույն առաջնահերթություններից է: Այն մեր ռազմավարական ռեսուրսն է, որը պետք է շարունակաբար զարգացնենք:
Բոլոր երեխաներն էլ ցանկանում են ճանաչել աշխարհը, ունենալ ընկերներ, ստանալ գիտելիք, սովորել արհեստ կամ զբաղվել արվեստով ու գիտությամբ: Մենք պետք է այդպիսի հնարավորություն ընձեռենք հավասարապես բոլոր երեխաներին՝ միևնույն ժամանակ նրանց մեջ ամրապնդելով այն միտքը, որ արդյունքի հնարավոր է հասնել գիտելիքի, արժանապատվության, ազատության և պատասխանատվության ներդաշնակությամբ:
Սիրելի՛ դպրոցականներ և ուսանողներ, գնահատե'ք ձեր ժամանակը, ձեզ ընձեռված հնարավորությունը, ձեր ուսուցիչների ու դասախոսների ջանքերը, բազմապատկե՛ք ձեր գիտելիքները, զարգացրե՛ք ձեր միտքը, հոգին ու մարմինը, եղե՛ք ձեր ծնողների, ձեր ընտանիքի ու հայրենիքի արժանի զավակները:
Մաղթում եմ, որ բոլորիդ կյանքում դպրոցն ու բուհը լինեն ոչ միայն այն վայրը, որտեղ հանդիպում են գիտելիք ստացողն ու այն փոխանցողը, այլև անկեղծ բարեկամության և ընկերության, ինքնաբացահայտման և ինքնադրսևորման վայր:

“Quality education is one of the key priorities of our state and society” – Armenian parliament speaker sends Knowledge Day congratulations
12:25 01/09/2017
Speaker of Armenia’s National Assembly Ara Babloyan on Friday issued a congratulatory address on Knowledge and Schooling Day, the press service of the parliament reports.
The full message is as follows:
“Dear schoolchildren, students and pedagogues, I congratulate you on Knowledge Day and the launch of the new educational year.
My special congratulations and wishes to the pupils, students and pedagogues, who enter into their educational institutional centers for the first time, in whose life the first year of education and pedagogical activities start.
Mentally and physically healthy, educated, clever and free citizen is the pledge of the state’s welfare and freedom. In addition, the quality education is one of the key priorities of our state and society. It is our strategic resource, which we should continuously develop.
All children want to recognize the world, have friends, get education, learn handicraft or be engaged with art and science. We should give an equal opportunity to all children, at the same time strengthening in them the thought that one can reach a result with the harmony of dignity, freedom and responsibility.
Dear schoolchildren and students! Appreciate your time, the opportunity given to you, the efforts made by your teachers and lecturers, multiply your knowledge, develop your thought, soul and body and be worthy sons of your parents, your family and Motherland.
I wish you to have the school and the higher educational institution in all your lives not only the place, where the one who receives knowledge and passes it meet, but a place of sincere friendship, self-revelation and self-manifestation.
I wish you health, success and all the best.”