Հարուցվել է քրեական գործ՝ «Նաիրիտ գործարանում» բռնկված հրդեհի դեպքի առթիվ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ «Նաիրիտ գործարան» ՓԲ ընկերության դյուրավառ նյութերի պահեստարաններում բռնկված հրդեհի դեպքի առթիվ. քննություն է տարվում՝ պարզելու հրդեհի առաջացման պատճառները:
Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում նյութեր են ստացվել առ այն, որ օգոստոսի 28-ին՝ ժամը 13:10-ի սահմաններում, Երևան քաղաքում գտնվող «Նաիրիտ գործարան» ՓԲ ընկերության դյուրավառ նյութերի պահեստարաններում առաջացել է հրդեհ, որի հետևանքով այրվել է ընկերության 2-11 տեղամասի դյուրավառ նյութերի պահեստավորման տարողություններում պահեստավորված քիմիական՝ լաք-էթինոլ դյուրավառ նյութը, մասամբ փլուզվել բետոնե տարողությունների տանիքները, դեֆորմացվել տանիքի մետաղական ճաղավանդակները, այրվել հարակից տարածքի չոր բուսածածկույթը:
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, նշանակվել են հրդեհատեխնիկական, քիմիական, շինարարատեխնիկական և ապրանքագիտական փորձաքննություններ:

Criminal case initiated on fire broken out in Nairit Plant in Yerevan
A criminal case was initiated in the Investigative Division of Shengavit administrative district of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee on fire broken out in storages of flammable materials of “Nairit factory” CJSC, Investigative Committee of Armenia reported, adding investigation is conducted to find the causes of the fire.
According to the source, “On August 28, 2017 at about 13:10 fire broke out in the storages of flammable materials of “Nairit factory” CJSC. As a result, chemical flammable material called lacquer-ethanol stored in storage containers of flammable materials of the section 2-11 of the company was burnt, the roofs of concrete containers were partially crumbled, metal banisters of the roof were deformed, dry vegetation of the nearest area was burnt.”
A criminal case was initiated according to the Part 1 of the Article 240 of RA Criminal Code. Working hypotheses have been worked out and urgent investigatory measures are taken to find the causes of the fire, the release said, adding inspection of the site was conducted, fire-technical, chemical, construction-technical and merchandising examinations were conducted.