ՀՀ Ազգային վիճակագրության ծառայության հրապարակած տվյալների համաձայն` 2017 թվականի հունվար-հուլիսին Հայաստանում արտադրվել է 4 398.5 հազար լիտր գինի, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 32.7 տոկոսով: Նշենք, որ 2016թ-ի հունվար-հուլիսին հանրապետությունում արտադրվել է 3 314.1 հազար լիտր գինի:
Ինչ վերաբերում է շամպայն-գինիների արտադրությանը, ապա այստեղ ծավալներն ավելացել են 26.2%-ով`կազմելով 274.8 հազար լիտր:
ԱՎԾ-ի փոխանցմամբ՝ հունվար-հուլիսին ավելացել են նաև գարեջրի արտադրության ծավալները: Այսպիսով, հանրապետությունում արտադրվել է 12 730.0 հազար լիտր գարեջուր` 2016թ-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճելով 12.5 %-ով:
Միևնույն ժամանակ նվազել են որոշ ալկոհոլային խմիչքների արտադրության ծավալները: Ըստ ԱՎԾ-ի` հանրապետությունում հունվար-հուլիսին արտադրվել է 2 994.5 հազար լիտր օղի և օղու լիկյոր, ինչը 2016թ-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 37.2%-ով:
Նշված ժամանակահատվածում 7.6 տոկոսով նվազել է նաև վիսկիի արտադրության ծավալները: Եթե 2016թ-ի հունվար-հուլիսին արտադրվել է 890.3 հազար լիտր վիսկի, ապա 2017թ-ի նույն ժամանակահատվածում՝ 822.6 հազար:

Wine production volumes increase in Armenia in January-July 2017
According to the data released by Armenia’s National Statistical Service (NSS), in January-July of 2017, 4 398.5 thousand liters of wine was produced in Armenia, which indicates 32.7% increase to compare with the same period of the previous year. To note, in January-July of 2016, 3 314.1 thousand liters of wine was produced in the republic.
As the data shows, the production volumes of champagne-wines rose by 26.2%, amounting to 274.8 thousand liters.
As the NSS reports, in January-July of the current year, 822.6 thousand liters of whiskey was produced in Armenia, decreasing by 7.6 % compared to the same period of 2016.
The beer production volumes also increased in the mentioned period. In January-July 12 730.0 thousand liters of beer was produced in the republic, thus increasing by 12.5%.
The NSS data shows that vodka and vodka liqueur totaling to 2 994.5 thousand liters was produced in Armenia in the first seven months of 2017, decreasing by 37.2% to compare with the same period of the previous year.