ՖԻՖԱ-ն ուզում է փոխել ազգային հավաքականների վարկանիշի հաշվարկի համակարգը
ՖԻՖԱ-ն մտադիր է փոխել ազգային հավաքականների վարկանիշի հաշվարկի համակարգը: Վեստի.ռու-ի հաղորդմամբ, չի բացառվում, որ բարեփոխումը կլինի մինչև 2018 թվականի աշխարհի առաջնության եզրափակիչ մասի վիճակահանությունը:
«ՖԻՖԱ-ն կվերանայի ազգային հավաքականների վարկանիշների համակարգը և որոշում կընդունի 2018 թվականի աշխարհի առաջնության որակավորման փուլի ավարտից հետո: Հնարավոր է, որ արվեն փոփոխություններ վարկանիշի բարելավման համար»,- նշել է ՖԻՖԱ-ի ներկայացուցիչը:
ՖԻՖԱ-ն ամեն ամիս հրապարակում է ազգային հավաքականների վարկանիշը, որը հաշվի է առնվում խոշոր մրցաշարերի վիճակահանությունների ժամանակ:

В FIFA заявили о намерении изменить систему подсчета рейтинга сборных
FIFA намерена изменить систему подсчета рейтинга национальных сборных. Не исключено, что реформа состоится до жеребьевки финальной части чемпионата мира 2018. Об этом сообщает «Вести.Ru».
«FIFA пересмотрит систему мирового рейтинга национальных сборных и примет решение после завершения матчей квалификации на чемпионат мира-2018, – отметил представитель FIFA.
«Вполне вероятно, что будут сделаны изменения для улучшения рейтинга», – добавил он.
FIFA ежемесячно публикует рейтинг национальных сборных, который учитывается при жеребьевках крупных турниров. Согласно действующему рейтингу ФИФА сборная России занимает 62-е место.