Եվրոպայի 2000 թվականի լավագույն սոմելյե, Ֆրանսիայի լավագույն գինեգործ Ֆրանկ Թոմասը, որի մասնակցությամբ օրերս Երևանում անցկացվել է հայկական գինիների համտես և վարպետության դասընթաց, իր մշակած բացառիկ մեթոդով համտեսել է տեղական գինին՝ բարձր գնահատելով նրա որակը: Այս մասին հայտնում է գյուղնախարարության մամուլի ծառայությունը։
«Հայաստանն ինձ համար հետաքրքիր երկիր է, քանի որ այն գինու ծննդավայրերից մեկն է՝ հարուստ ավանդույթներով և պատմությամբ: Հայկական գինիները միջազգային շուկայում կարող են ուրույն տեղ զբաղեցնել՝ շնորհիվ խաղողի տեղածին սորտերից պատրաստվող տեսակների»,-նշել է սոմելյեն:
Ֆրանկ Թոմասը Հայաստան է ժամանել Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի, «Dynamic Development Group International» կազմակերպության, «TOVMASYAN Exceptional Food and Beverage», «Ֆայնֆուդ» և «Վելֆյուժն »ընկերությունների աջակցությամբ, ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի խորհրդական, գյուղատնտես Արմեն Մեհրաբյանի հրավերով:

Best sommelier of Europe Franck Thomas praises the Armenian wine
Best sommelier of Europe in 2000 French winemaker Franck Thomas who attended a wine tasting event and delivered master class in Yerevan days ago, has praised the Armenian wine after tasting the products with his unique method, ministry of agriculture reported on Wednesday.
“Armenia is an interesting country for me as it is one of the homes of wine making with rich traditions and history. Armenian wine can occupy a decent place in the world wine market due to locally grown organic sorts of grapes.” the sommelier has noted.
To note, Franck Thomas visited Armenia at the initiative the Vine and Wine Foundation of Armenia with the support of organizations such as “Dynamic Development Group International,” TOVMASYAN Exceptional Food and Beverage,” “Fine Food.” The invitation was extended by the aide to the minister of agriculture Armen Mehrabyan.