Հունգարիան Սաֆարովին 7մլն դոլարով վաճառել է Ադրբեջանին. Նոր բացահայտումներ
Համաշխարհային մամուլի  և «Կազմակերպված հանցավորության ու կոռուպցիայի հետաքննության նախագծի» կողմից գաղտնազերծված  Ադրբեջանի կառավարող էլիտայի կողմից փողերի լվացման մասին պատմությունը նոր զարգացումներ է ստանում:
Հունգարական «Átlátszó» հետաքննական լրագրողական կազմակերպության կողմից կատարված բացահայտումները լույս են սփռում շուրջ հինգ տարի առաջ Հունգարիայի և Ադրբեջանի իշխանությունների միջև կայացած գործարքի վրա, որի արդյունքում Բաքվին էր արտահանձնվել Հունգարիայում իր պատիժը կրող հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը:
Մասնավորապես, պարզ է դարձել, որ ճիշտ այդ գործարքի կայացման ժամանակահատվածում Ադրբեջանից 7 մլն ամերիկյան դոլար է փոխանցվել հունգարական MKB բանկում բացված հաշվին: Բացահայտված փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ այդ հաշվեհամարը պատկանել է Velasco International ընկերությանը, իսկ փոխանցումն էլ կատարվել է Metastar Invest LLP ընկերության կողմից, որը գաղտանզերծված փաստաթղթերում ադրբեջանական իշխանությունների կոռուպցիոն սխեմայում ներգրավված չորս ընկերություններից մեկն է:
Ավելին, բացահայտումները ցույց են տալիս, որ Velasco International ընկերությունն էլ լինելով օֆշորային ընկերություն, պատկանում է Ադրբեջանի փոխվարչապետ Յաքուբ Էյուբովի որդուն՝ Օրխան Էյուբովին:
Հունգարիայի այն ժամանակվա վարչապետ Օրբանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետի միջև սերտ կապերի մասին է վկայում նաև այն հանգամանքը, որ Սաֆարովի արտահանձնումից շատ չանցած 2012 թվականի հունիսին Բաքու կատարած այցի ընթացքում Օրբանին  դիմավորել է հենց Յաքուբ Էյուբովը:
«Átlátszó»-ի կողմից կատարված ծավալուն հետաքննությունը բազմաթիվ փաստեր է գաղտնազերծել, որոնք ուղղակիորեն ապացուցում են Էյոբովների կապը Velasco ընկերության,  Հունգարիայում նրա ծավալած գործունեության, այդ երկրում կատարած մեծ ներդրումների հետ:
Velasco-ի՝ Ադրբեջանի իշխանությունների հետ ունեցած առնչությունների մասին է վկայում նաև այն հանգամանքը, որ այդ ընկերությանը 7 մլն դոլար փոխանցած  Metastar Invest LLP ընկերությունը ներգրավված է նաև Ադրբեջանի հետ կապված մեկ այլ սկանդալային-կոռուպցիոն պատմության մեջ: Մասնավորապես, Metastar Invest-ը նույն այն ընկերությունն է, որը 2.4 մլն եվրո էր վճարել իտալացի պատգամավոր Լուկա Վոլոնտեին Եվրոպայի խորհրդում Իլհամ Ալիևի շահերը ներկայացնելու և Ադրբեջանի օգտին լոբբինգ անելու դիմաց:
Ավելին, գաղտնազերծված փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ Լուկա Վոլոնտեն նաև սերտ կապերի մեջ է եղել Վիկտոր Օրբանի հետ, վերջինիս օգնել է ԵԽ-ում լոբբինգ անել այն ժամանակ հունգարական սահմանադրական խնդրահարույց փոփոխությունների անհրաժեշտության հարցը հիմնավորելու գործում:
Վերոբերյալ փաստերն ուղղակիորեն ցույց են տալիս, որ տարիներ առաջ մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին  արտահանձնելու հունգարական իշխանությունների քայլը արժեցել է 7 մլն ամերիկյան դոլար: Ինչպես հունգարական «The Budapest Beacon» պարբերականն է նշում՝ «ծանր հանցագործություն կատարածին արտահանձնելու հունգարական կողմի իրական նպատակն արդեն հայտնի է»:

Скандал с «Азербайджанской прачечной» на сайте Аtlatszo: Венгрия просто за $7 млн. продала убийцу с топором – Рамиля Сафарова
17:18 07/09/2017
Разгорается скандал вокруг «Азербайджанской прачечной» – недавней публикации Центра исследования коррупции и организованной преступности (OCCRP) касательно мошеннической схемы с участием властей Азербайджана по отмыванию крупных сумм для подкупа европейских политиков и чиновников. Как передает «Арменпресс», выяснились интересные подробности венгро-азербайджанских отношений по делу экстрадированного в Баку «убийцы с топором» – азербайджанского офицера Рамиля Сафарова, зарубившего в 2004г. в Будапеште спящего армянского офицера Гургена Маргаряна.
Отметим, ранее газета Guardian со ссылкой на собственное расследование заявила, что власти Азербайджана управляли секретной схемой, с помощью которой «отмыли» 2,9 миллиарда долларов через британские подставные компании. Согласно информации, эти средства шли в том числе на подкуп европейских политиков и чиновников. Банковские записи были переданы в датскую газету Berlingske, Центр исследования коррупции и организованной преступности (OCCRP), Guardian и другие СМИ. Схеме издания дали название «Азербайджанская прачечная» (Azerbaijani Laundromat). В Баку публикации OCCRP о президенте страны Ильхаме Алиеве и членах его семьи назвали «необъективными и провокационными».
Как передает «Арменпресс», в 2012 г., как раз в то время, когда Венгрия передала Азербайджану убийцу Р. Сафарова, в венгерский МКВ банк на счет сына азербайджанского политика было переведено более 7 млн долларов. Антикоррупционный  венгерский сайт Atlatszo опубликовал доклад, свидетельствующий, что, выдавая Сафарова, венгерские власти руководствовались вовсе не высокими государственными идеями и интересами.
«Счет в МКВ банке связан с оффшорной компанией, в свою очередь связанной с азербайджанским правительством. Деньги в Венгрию были перечислены компанией Metastar Invest LLP на счет, связанный с оффшорной компанией Velasco International.
Интересно, что перечисление совпало с активизацией венгерско-азербайджанских отношений. Уже в 2014 г. Виктор Орбан встретился с Ильхамом Алиевым и заключил соглашение о стратегическом сотрудничестве. Последующие встречи политиков разных рангов двух стран проходили в теплой, дружественной обстановке.
Сделавшая сомнительный перевод в Венгрию компания Metastar Invest LLP делала незаконные выплаты депутату ПАСЕ Луке Волонте, на которого в Италии заведено уголовное дело. Этот же Лука Волонте был близким другом не только Азербайджана, но и В. Орбана, и критику режима Орбана в ПАСЕ назвал “охотой на ведьм”.
Velasco International, которой принадлежит счет в венгерском банке, тесно связана с Венгрией и Азербайджаном. Зарегистрированная на Британских Вирджинских островах, она принадлежит сыну вице-премьера Азербайджана Орхану Эюбову.
Из разоблачений Atlatszo видно, что в сделки с азербайджанскими компаниями были вовлечены агент разведслужбы при правительстве Орбана, представитель главного советника премьера и другие высокопоставленные чиновники.
Эти переводы обнажают истинные мотивы выдачи Р. Сафарова. Венгерское правительство, в обход всех норм, попросту продало его Азербайджану за 7 млн долларов. Немедленно после возвращения он был помилован, возведен в национальные герои и всячески обласкан азербайджанскими властями», – пишет издание.
В связи с передачей Сафарова в Азербайджан президент Армении Серж Саргсян объявил о прекращении дипотношений с Венгрией.
Проект «Обыкновенный геноцид» реализуется Центром общественных связей и информации Аппарата президента Армении.