«Ոսկե ծիրան»-ն ուղղակի հակադրված է մշակութային քաղաքականությանը. ռեժիսոր Էդգար Բաղդասարյան
«Ոսկե ծիրան» երևանյան կինոփառատոնը, որն արդեն 14 տարի Հայաստան է բերում համաշխարհային կինոյի հայտնի անուններ, ֆիլմեր, ինչ-որ առումով դարձել է նաև խորհրդանիշ, որով Հայաստանը ճանաչվել է ժամանակակից կինոյի աշխարհում:
Փառատոնի հիմնադիրը կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանն է: Նախօրեն նա իր դիմումի համաձայն ազատվել է «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի տնօրենի պաշտոնից: Արդյոք Հ. Խաչատրյանի՝ այդ պաշտոնից հեռանալը կազդի փառատոնի հեղինակության վրա, քանի որ շատերը հենց նրա անվան հետ էին կապում փառատոնը:
«Մտավախություն կա, որովհետև այնքան էր փառատոնը կապած Հարություն Խաչատրյանի հետ, սովոր էինք նրան տեսնել այդ փառատոնում: Մտավախություններ կան, որ կարող է հանկարծ ինչ-որ չափով փառատոնին վնասի, բայց Սուսաննա Հարությունյանը, ով նշանակվել է փառատոնի տնօրեն, նույնպես կանգնած է փառատոնի ակունքներում, առաջին օրվանից փառատոնի հետ է: Կարծում եմ՝ այդքան մեծ չէ վտանգը»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ռեժիսոր, պրոդյուսեր Էդգար Բաղդասարյանը, ում ֆիլմերը տարբեր տարիներին ընդգրկված են եղել փառատոնային ծրագրերում:
Միաժամանակ նա մեկ այլ մտավախություն հայտնեց. «Այսօր պետության վերաբերմունքը դեպի մշակույթ շատ մտահոգիչ է: Կարծում եմ՝ միտք կա թողել լրիվ շուկայի քմահաճույքին, իսկ դա վերջն է, կարելի է գիծը քաշել ու գրել ֆինալ:
Փառատոնն ուղղակի հակադրված է մշակութային քաղաքականությանը: Մի բան է փորձում անել փառատոնը, մի բան է անում մշակութային քաղաքականությանը: Խնդիրը միայն պետության մեջ չէ, շուկայի այլանդակ դիմակն է, որն այսօր ունենք: Գնալ դրա քմահաճույքներով, նշանակում է՝ ընդհանրապես կործանել: Կրթել է պետք, համատարած տգիտություն է: Նման պարագայում երևի եզակի օղակը կինոյի ասպարեզում «Ոսկե ծիրան»-ն է»:
Ռեժիսորի խոսքով, փառատոնը գոնե ինչ-որ չափով պատրաստեց հանդիսատես, ինչը կարևոր է, պետք է շարունակի:
Հարցին, թե փառատոնի ծրագրերում, ձևաչափում որևէ փոփոխությո՞ւն պետք է կատարել, Բաղդասարյանն ասաց. «Փառատոնի ծրագիրն ավելի լավն է, քան Կաննինը: Կանն ընկնում է անունների հետևից, իսկ միշտ չէ, որ այդ անունները լավ ֆիլեր են անում: Այսինքն գնում է դեպի քաղաքականություն: «Ոսկե ծիրան»-ը դրանից ազատ է, բերում է լավագույնը, ինչ եղել է Բեռլինում, Կաննում, մնացած փառատոներում: Գուցե աշխատանք կա կատարելու այլ ուղղությամբ՝ մարկետինգի, մատուցման ձևի, PR կամպանիայի, իրազեկման»:
Նշենք, որ 2018-ը հոբելյանական է «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի համար. այն անցկացվելու է 15-րդ անգամ: Հուլիսի 8-15-ը Երևանը կրկին շնչելու և ապրելու է կինոարվեստով:

Golden Apricot appears to have gone against the state cultural policy, film-maker Edgar Baghdasaryan insists
The Golden Apricot Yerevan International Film Festival has borough world-renown names of the global cinematography for 14 years, turning into a symbol of Armenia to become a premier destination for regional filmmakers.
Co-founder of the festival Harutyun Khachatryan who also acted as Director of the Golden Apricot stepped down days ago upon his own request., Panorama.am turned to film-maker and producer Edgar Baghdasaryan to comment on whether Khachatryan’s resignation will damage the festival image, given his great input into the festival recognition.
“There are respective concerns since the festival was closely tied to Khachatryan’s name, and all of us were accustomed to seeing him there. However, Susanna Harutyunyan, who was appointed to the post of the festival director, has also been standing at the origins of the festival since the first day. I think the anticipated negative impact will not be that much,” Baghdasaryan noted.
The film-maker, nonetheless, expressed concerns over the state cultural policy or as he put “the state attitude toward culture.” “There is the growing tendency to leave culture to the whim of market regulations that would ultimately draw the final line to herald the sphere end,” Baghdasaryan said, adding: “The festival has gone against the cultural policy. The festival and the state cultural policy have been working toward different directions. And the matter is not only about the state actions, but also the hideous mask of the market we have today. To follow the ongoing rules [of the market] will lead to total destruction. We need to educate in an environment of all-around ignorance. And Golden Apricot appears to have been the single healthy link in the sphere of cinematography.”
Asked whether the festival programs and format should be changed, Baghdasaryan replied: “The festival program is even better than that of the Cannes. The latter goes after big names, while those names not always produce good films. The Golden Apricot is free of that policy, it brings the best that were shown in Berlin, Cannes, and elsewhere. Some work is needed perhaps in the direction of marketing, PR campaign, and awareness raising,” the film-maker explained.
To note, next year Golden Apricot film festival will mark its jubilee 15th edition as the event will complement the cultural life of the capital of Armenia from 8th to 15th of July 2018.