Մի շտապեք բացատրել, որ դատական դեպարտամենտը նախարարություն չէ՝ ես առնվազն երեք նախարարություն կկպցնեմ այս ենթավերնագրին: Եվ հետո՝ պե՞տք է լինի գոնե մեկ «սխալ» բուն նյութից շեղվելու և հենց դրա մասին մեկնաբանելու համար...
Այսպիսով՝ ես նույնիսկ չեմ գրի այն մասին, որ հարցումը դատական դեպարտամենտ պահանջեցին ուղարկել «Հայփոստի» միջոցով: Քավ լիցի: Ես միանգամից կանցնեմ ասելիքիս:
Հարցումը, որ ուղարկվել էր դատական դեպարտամենտին ֆեյսբուքի նամակագրությամբ (ու տեղ չհասավ), նպատակ ուներ պարզելու՝ ինչու տարիներով դատաիրավական բարեփոխումներ անցկացնելուց, ֆինանսական ծախսեր անելուց հետո այսօր հանկարծ պարզվեց, որ «դատավորները չեն հերիքում» այնքան, որ դատական գործերը ձգձգվում են ու կուտակվում:
Ի՞նչ եղավ:
Բնակչությու՞նն է աճել:
Հանցագործություննե՞րն են շատացել:
Նորի՞ց են պետք ֆինանսներ՝ «նոր բարեփոխումնե՞ր»:
ՀՀ կառավարությունը նույնիսկ արդարադատության նախարարությանը հանձնարարել է ուղիներ գտնել խնդիրը լուծելու համար: Ու սա՝ դպրոցների «օպտիմալացման», ուսուցիչների գործազրկության, դպրոցահասակ երեխաների քանակի նվազման, սահմանային գյուղերի դպրոցների լացելու չափ անմխիթար թողած վիճակին զուգահեռ:
Ի՞նչ է ստացվում. Դպրոցները կրճատվում են, ուսուցիչները մնում են առանց աշխատանքի ու մեզ պետք են նոր դատավորնե՞ր: Այսպիսի՞ երկիր ենք մենք ուզում: Ո՞րն է մեզ համար առաջնահերթությունը:
Վերջերս ԱԻՆ-ը ինքնասպանությունների թիվ հրապարակեց: Կես տարում՝ հարյուրից ավելի: Ու դա՝ քառորդն է այն մասի, որ փորձել են...: Առանց հարցման էլ կարելի է ասել, որ զբաղվածության պակասն ու անտերությունն է նման թվերի պատճառը: Անտերություն՝ այսօրվա ու վաղվա մասին անվստահությունը:
Հավատացնում եմ՝ ավելի դատավորներ պետք չեն: Դրանց քանակը ամեն օր ավելանում է, երբ նայում ես շուրջդ ու համադրում իրողության շերտերը...

Work-style of ministries: Part Three
Do not hurry up to explain that the Judicial Department is not a ministry: I will attach at least three ministers to this subtitle. In addition to that,  should we make at least one ‘mistake’ to deviate from the original material and to comment on itself?…
Thus, I will not even detail about the fact that the Judicial Department demanded us to submit the inquiry via HayPost. Far be it from me! I will turn to my say at once.
The inquiry submitted to the Judicial Department through the Facebook messaging (it did not reach the destination) aimed at clarifying why, following years of judicial reforms and increased spendings, it now turns out that there is a ‘lack of judges’ and the court cases are delayed and accumulated.
What happened?
Has the population grown?
Has the number of crimes increased?
Is there a need for increased financial resources to make ‘new reforms’?
The Armenian Government has even tasked the ministry of justice to figure out the ways to settle the issue. And this comes amid the optimization of schools, the unemployment of teachers and the horrific state of schools of the border villages.
So what? The schools are cut down, the teachers are left jobless and we need new judges? What kind of state do we want to build? What are our priorities?
The ministry of emergency situations has recently released statistics of suicide attempts – more than a hundred suicide attempts during half a year, and this accounts for a quarter of such attempts… Without even making an inquiry, it can be stated that such high figures stem from the lack of employment and negligence – distrust in today and tomorrow.
I assure you we do not need more judges. Their number is increasing every day when you look around and combine aspects of the reality…