Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցությունը սեպտեմբերի 11–ին ԵՏՄ–ից Հայաստանի դուրս գալու օրինագիծը պաշտոնապես շրջանառության մեջ դրեց: «Ելք»–ի նախաձեռնության վերաբերյալ այս օրերին քաղաքական տարբեր հարթակներում քննարկումներ են ծավալվում:
ՀՀԿ–ական պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանը չի ողջունում «Ելք»–ի նախաձեռնությունը: «Դիրքորոշումս բացասական է: Այն բացարձակապես չի բխում Հայաստանի շահերից»,– «Փաստ»–ի հետ զրույցում ասել է Խոսրով Հարությունյանը:
Խոսրով Հարությունյանը շեշտել է, որ ԵՏՄ–ից դուրս գալու հարցն օրակարգ բերելու անհրաժեշտությունը չկար:
«ԵՏՄ–ից դուրս գանք, որ ո՞ւր մտնենք: Ուղղակի օդում մնա՞նք: Նրանք, որոնք հաճախ որպես արևմտյան ուղղության ջատագովներ են ներկայանում, մի պարզ հարցի չեն պատասխանում. իսկ Եվրամիությունը պատրա՞ստ է ընդունել իր կառույցի մեջ: Իհարկե՝ ոչ: Փոխարենը՝ մնալով ԵՏՄ–ի մեջ, օգտվելով այդ շուկայի մեծ հնարավորություններից, ինտեգրացիոն կարողություններից, մենք զուգահեռ ի հեճուկս շատ շատերի խորացրեցինք մեր հարաբերությունները ԵՄ–ի հետ: Արդյունքում նոյեմբերին ԵՄ–ի հետ կստորագրենք արտաքին առևտրի խորը և համապարփակ համաձայնագրի նոր ադապտացված տարբերակը, ինչը նոր հնարավորություններ կտա Հայաստանին»,–ընդգծել է պատգամավորը:

«Паст»: Хосров Арутюнян выступает против выхода из ЕАЭС
Парламентская фракция «Елк» 11 сентября официально представила проект о выходе Армении из Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Вокруг инициативы блока «Елк» в эти дни проходят различные обсуждения, пишет газета «Паст».
Депутат от Республиканской партии Армении Хосров Арутюнян не приветствует инициативу блока «Елк».
«У меня – отрицательная позиция. Это совершенно не вытекает из интересов Армении», - заявил он в беседе с корреспондентом издания.
Хосров Арутюнян отметил, что необходимости включения в повестку вопроса о выходе из ЕАЭС не было.
«Выйти из состава ЕАЭС, чтобы куда войти? Просто повиснуть в воздухе? Те, кто часто выступает в качестве сторонников западного направления, не отвечают на один простой вопрос: а Евросоюз готов принять нас в свою структуру. Конечно, нет. Вместо этого, оставаясь в ЕАЭС, используя возможности этого большого рынка, интеграционный потенциал, мы в противовес многим, параллельно с этим углубили наши отношения с ЕС. В результате, в ноябре подпишем с ЕС новый адаптированный вариант соглашения о глубокой и всеобъемлющей внешней торговле, что предоставит Армении новые возможности», - подчеркнул депутат.